Tłumacz Google - oficjalnie

tad, inf. Google Polska
2008-05-14, ostatnia aktualizacja 2008-05-14 00:00

Firma Google oficjalnie udostępniła internetowego "tłumacza", który pomoże użytkownikom korzystać z obcojęzycznych zasobów światowego internetu

ZOBACZ TAKŻE
Uruchomiona oficjalnie 14 maja usługa "Tłumacz Google" przetłumaczy na język polski nie tylko wybrane słowa, lecz również pełne zdania a nawet całą zawartość stron internetowych. Ułatwi także proces wyszukiwania informacji z anglojęzycznych serwisów internetowych za pomocą polskich słów kluczowych. Wyniki i treść odnalezionych tekstów wyświetlą się w naszym języku.

- Udostępnienie wielojęzycznych zasobów wiedzy z całego świata za pośrednictwem internetu, to bardzo złożone ale i fascynujące przedsięwzięcie - mówi Janusz Moneta z Google Polska. - Dzięki niemu przełamywanie barier językowych nie jest już kwestią lat żmudnej nauki języków obcych. Zależało nam na tym, aby przede wszystkim polscy użytkownicy mogli korzystać z efektów pracy Google'a - dodaje Moneta.

Wyszukiwanie za pośrednictwem Tłumacza Google odbywa się w bardzo przystępny sposób. Na stronie translate.google.pl, w zakładce "przetłumaczone zapytanie" należy wpisać odpowiednie hasło. Na przykład, planując wyjazd na safari w Afryce, chcielibyśmy dowiedzieć się o polach kempingowych, ofertach biur podróży czy poczytać o doświadczeniach innych turystów. Niestety większość publikacji na ten temat będzie najprawdopodobniej po angielsku. Tłumacz Google w ułamku sekundy przetłumaczy zapytanie, przeprowadzi wyszukiwanie w sieci oraz wyświetli tytuł i opis znalezionych stron po polsku. Wyszukiwanie z tłumaczeniem można przeprowadzić również w innych językach.

Użytkownicy wyszukiwarki mogą także skorzystać z tłumaczenia wybranej strony internetowej. Wystarczy wkleić adres URL albo fragment tekstu, aby Tłumacz Google natychmiast dostarczył tłumaczenie. Translator przełoży anglojęzyczną treść na wybrany język i odwrotnie - wyświetli nam angielski tekst oparty przykładowo na polskim oryginale.

- Celem istnienia internetu jest ułatwienie dostępu do globalnej bazy wiedzy i wszystkich informacji na świecie, we wszystkich istniejących językach - wyjaśnia Juergen Galler, dyrektor Product Management w Google. - Dziś uruchamiamy Tłumacza Google w dziesięciu nowych językach, dzięki czemu wyszukiwanie i dostęp do anglojęzycznych treści w przekładzie na język użytkownika są prostsze niż kiedykolwiek wcześniej - kończy Galler.

Internauci mogą także korzystać z przekładów pomiędzy dowolnymi językami obsługiwanymi przez "Tłumacza Google" za pośrednictwem języka angielskiego. Jeśli chcemy poznać na przykład treść holenderskiej strony internetowej w języku polskim, Tłumacz Google jest gotowy nam pomóc.

Usługa działa w oparciu o technikę tłumaczenia automatycznego. Technika ta nie jest jeszcze doskonała, ale stanowi dobre narzędzie osób poszukujących informacji w języku, którego dobrze nie znają. Ponadto, jeśli użytkownik otrzyma przekład, który jego zdaniem brzmi dziwnie lub jest nieprawidłowy, może dodać swoją propozycję lepszego tłumaczenia. Google będzie korzystać z informacji zwrotnych, aby podnosić jakość tłumaczeń w kolejnych aktualizacjach systemu.

Tłumacz Google obecnie umożliwia przekłady z angielskiego na następujące języki: arabski, chiński (tradycyjny), chiński (uproszczony), holenderski, francuski, włoski, niemiecki, grecki, japoński, koreański, portugalski, rosyjski, hiszpański, polski, szwedzki, fiński, duński, rumuński, czeski, bułgarski, norweski, chorwacki i hindi. Dostępne są też bezpośrednie tłumaczenia w obie strony pomiędzy językami: japońskim i koreańskim a także pomiędzy francuskim i niemieckim.

Źródło: eMetro.pl
 • Dodaj komentarz
 • Drukuj
 • Ocena:

  • słabe
  • nic specjalnego
  • dobre
  • bardzo dobre
  • znakomite

  0 głosów