O nas

E-Metro to blog ogólnotematyczny regularnie publikujący merytoryczne i ciekawe artykuły z najważniejszych dziedzin.

Na naszym portalu prezentujemy treści, które odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania.

KONTAKT

tani kurier

sklep internetowy Primado

Fajerwerki – jak bezpiecznie z nich korzystać i jakie przepisy powinieneś znać?

Ważne wydarzenia i uroczystości są często upiększane przez różne pokazy pirotechniczne – takie jak fajerwerki, petardy czy zimne ognie. Największą popularnością cieszą się oczywiście w Nowy Rok. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem fajerwerków, petard czy zimnych ogni, powinieneś starannie rozważyć związane z nimi kwestie bezpieczeństwa.


Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie istnieją zagrożenia związane z używaniem materiałów pirotechnicznych?
  • W jaki sposób przepisy prawa regulują korzystanie z fajerwerków i petard?
  • Do jakich zasad się stosować, aby bezpiecznie korzystać z fajerwerków?

Fajerwerki – jakie stwarzają zagrożenia?

Niestety co roku na terenie Polski dochodzi do poważnych wypadków związanych z nieodpowiednim korzystaniem z fajerwerków, petard czy zimnych ogni. Do najczęstszych negatywnych konsekwencji należą: wywołanie pożaru, poparzenia skóry, podpalenie się włosów oraz odzieży, uszkodzenie lub utrata wzroku, uszkodzenia ciała, trwałe kalectwo, a nawet śmierć. 

Jednocześnie najczęstszymi przyczynami takich przykrych sytuacji są niestosowanie się do ogólnych zasad bezpieczeństwa dotyczących korzystania z fajerwerków oraz nabywanie ich od nieodpowiednich sprzedawców.

Fajerwerki i petardy – jakie przepisy warto znać?

Polskie prawo jasno stanowi, że z fajerwerków w miejscach publicznych wolno korzystać jedynie 31 grudnia i 1 stycznia. Z tego powodu zarówno przedwczesne testy, jak i późniejsze odpalanie resztek są niezgodne z przepisami. Łamanie tych postanowień może grozić mandatem karnym od policji lub sądową grzywną w wysokości do 5000 złotych. W szczególnych sytuacjach zgodę na używanie fajerwerków w dni objęte zakazem (czyli poza Nowym Rokiem) może ewentualnie wydać wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Warto także wiedzieć, że fajerwerków nie wolno sprzedawać dzieciom. Mogą one korzystać z takich materiałów tylko wówczas, gdy spełniony jest jeden warunek: odpalanie fajerwerków, petard i zimnych ogni zawsze musi się odbywać pod nadzorem rodziców lub ustawowych opiekunów. 

Bezpieczne fajerwerki – jakich zasad przestrzegać?

Korzystanie z fajerwerków nie skończy się źle, pod warunkiem że będziesz się trzymać odpowiednich reguł. Kiedy odpalasz jakiekolwiek materiały pirotechniczne koniecznie stosuj się do zaleceń producenta i zwracaj uwagę na wszelkie zawarte w instrukcji na opakowaniu ostrzeżenia. Fajerwerków ani petard nie powinny używać osoby będące w stanie nietrzeźwym, gdyż mogą one podejmować nieprzemyślane decyzje.

Rozsądnie wybierz miejsce – upewnij się, że na drodze ładunku nie znajdują się linie energetyczne albo drzewa. Pod żadnym pozorem nie odpalaj fajerwerków w pobliżu materiałów łatwopalnych czy w zamkniętych pomieszczeniach. Zachowaj także bezpieczną odległość i nie pochylaj się nad ładunkiem tuż przed jego odpaleniem. Jeśli mimo wypalenia się lontu nie doszło do eksplozji, nie podchodź, aby sprawdzić, co się stało. Istnieje duże ryzyko, że materiał wybuchnie, gdy będziesz akurat w jego pobliżu.

Korzystanie z fajerwerków może być w pełni bezpieczną i dobrą zabawą, gdy stosujesz się do odpowiednich zasad. Warto też kupować takie materiały od zaufanych sprzedawców, którzy handlują produktami wysokiej jakości – i właśnie taką ofertę znajdziesz tutaj.

Redakcja e-metro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *