Jakie firanki do okna kuchennego? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Firanki do okna kuchennego powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Pełnią one w tym pomieszczeniu funkcję dekoracyjną, ale też zabezpieczają nasze wnętrze przez ciekawskim okiem sąsiadów, a także intensywnym promieniowaniem słonecznym. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, wzorów i kolorów tych tekstyliów, przez co często jeszcze trudniej jest nam podjąć decyzję, który z nich najbardziej pasuje do naszej kuchni. Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy. 

Długość firanek do kuchni

Wybierając firany do kuchni, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy interesują nas długie, czy krótkie modele. Tutaj należy uwzględnić to, czy nasz parapet pełni również funkcję blatu lub, czy umieszczone są na nim na przykład sprzęty kuchenne. W wielu, zwłaszcza małych pomieszczeniach element ten stanowi bardzo cenną powierzchnię do przygotowywania posiłków, dlatego w takiej sytuacji najlepiej postawić na krótkie modele lub zazdrostki.  

Te drugie montowane są na specjalnych prętach lub karniszach teleskopowych w dolnej części okna, dzięki czemu nie dotykają parapetu. Rozwiązanie to pozwala nam odseparować nasze wnętrze od spojrzeń sąsiadów, a z drugiej strony komfortowo wykorzystywać parapet do przechowywania akcesoriów czy przygotowywania posiłków. Jeżeli jednak w naszym w przypadku na parapecie znajdują się jedynie kwiaty lub elementy dekoracyjne, warto postawić na długie firanki. Sprawdzą się one jednak tylko wtedy, kiedy przy oknie nie znajdują się żadne dodatkowe meble ani urządzenia. 

Materiał firanek do kuchni

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając firanki do okna kuchennego, jest materiał, z którego są wykonane. Warto pamiętać o tym, że pomieszczenie to jest dość specyficzne, ponieważ unosi się w nim wilgoć, a także zapachy. Najlepiej więc postawić na tkaniny syntetyczne, które nie kumulują w sobie wszystkich tych substancji i nie żółkną pod ich wpływem. Wybór materiału powinien być uzależniony również od przeznaczenia tych tekstyliów. Jeżeli mają dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną, można postawić na przykład na zdobione modele z etaminy.  

Styl i kolor firanek do kuchni

Firanki do kuchni należy dopasować stylistycznie do aranżacji tego wnętrza. W pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym i glamour najlepiej sprawdzą się krótkie lub długie firanki bez zdobień, lub z drobnym haftem. Z kolei w kuchniach w stylu rustykalnym lub boho świetnie prezentują się zazdrostki z motywem kwiatów np. maków, lub w stylu prowansalskim. 

Redakcja e-metro