O nas

E-Metro to blog ogólnotematyczny regularnie publikujący merytoryczne i ciekawe artykuły z najważniejszych dziedzin.

Na naszym portalu prezentujemy treści, które odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania.

KONTAKT

tani kurier

sklep internetowy Primado

Leczenie wad zgryzu u dzieci i młodzieży

Krzywe zęby to nie tylko mankament estetyczny – to poważne zagrożenie dla zdrowia. Czym wcześniej zgryz naszego dziecka obejrzy ortodonta, tym lepiej. Nieleczone wady zgryzu mogą bowiem doprowadzić do schorzeń przyzębia, zaburzeń mowy czy utrudnionego oddychania.

Wady zgryzu diagnozowane są u ponad połowy dzieci w wieku szkolnym. Przyczyny nieprawidłowości w budowie i wzajemnym położeniu kości szczęki i żuchwy mogą być wrodzone lub nabyte. Niezależnie od czynników, które do nich doprowadziły, ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Kto leczy wady zgryzu

Leczeniem wad zgryzu u dzieci i młodzieży, ale także u dorosłych, zajmuje się ortodonta. Wstępnej oceny prawidłowości uzębienia może dokonać pediatra lub stomatolog. Jednakże nieprawidłowości w budowie i położeniu szczęk bądź ułożeniu zębów jako pierwsi najczęściej dostrzegają sami rodzice. Zaniepokojeni ssaniem kciuka przez kilkulatka czy długiego korzystania z butelki mogą samodzielnie zdecydować się na wizytę u ortodonty.

Krzywy zgryz zębów u dzieci – rodzaje nieprawidłowości

O ile zęby jako takie zmieniają swoje położenie w procesie rozrostu szczęki i wraz z wyrastaniem kolejnych zębów, o tyle nieprawidłowości w budowie zawsze wymagają leczenia. Najczęściej występującą wadą zgryzu u dzieci i młodzieży jest tyłozgryz. Łatwo go rozpoznać – podczas zwarcia zębów tylny łuk zębowy jest cofnięty w stosunku do górnego. Zęby przednie się nie stykają, a siekacze dolne są oddalone w linii poziomej od siekaczy górnych.

Ponadto wyróżnia się:

  • Przodozgryz – dolny łuk zębowy jest wysunięty w stosunku do górnego
  • Zgryz krzyżowy – nieprawidłowość wzrostu łuków zębowych w stosunku do linii pośrodkowej ciała
  • Zgryz otwarty – zęby nie stykają się na przednim lub tylnym odcinku zwartych łuków zębowych
  • Zgryz głęboki – mocne zachodzenie siekaczy górnych na dolne

Krzywe mogą być też pojedyncze zęby. Na przykład ssanie kciuka często powoduje wychylenie górnych siekaczy. Zaburzenia w wymianie zębów nieraz doprowadzają do przesunięcia zębów stałych, np. w kierunku podniebienia. W istocie najczęściej mamy do czynienia z jednoczesnym występowaniem kilku rodzajów nieprawidłowości, czyli tzw. wadą złożoną.

Leczenie wad zgryzu u dzieci

W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania wady zgryzu, wieku dziecka i innych czynników, ortodonta zaleci optymalny rodzaj leczenia. W przypadku najmniejszych dzieci, które maja jeszcze uzębienie mleczne, leczenie ortodontyczne przeprowadza się tylko przy nieprawidłowościach bardzo widocznych lub takich, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie (np. przeżuwanie pokarmów czy swobodne oddychanie).

Leczenie właściwe najlepiej zacząć w wieku 8-12 lat. Jeśli u małego pacjenta występują wady złożone, ortodonta na początku skupia się na leczeniu wady wiodącejOrtodonta Ewa Pawlak w swoim gabinecie wykorzystuje nowoczesne metody leczenia, dzięki którym wady zgryzu korygowane są szybko i skutecznie.

Podstawą leczenia są aparaty ortodontyczne: czynnościowe, ruchome, a u starszych dzieci – aparaty stałe. Bardzo pomocne okazują się też różnego rodzaju ćwiczenia mięśniowe, a także leczenie płytką przedsionkową, procą bródkową czy szpatułką. Przy wadach bardzo zaawansowanych czasem konieczna jest interwencja chirurgiczna. Jeśli zaleci ją ortodonta, warto się na taki zabieg zdecydować. Niewyleczone wady zgryzu powodują poważne komplikacje zdrowotne. Natomiast prawidłowy zgryz to nie tylko komfort codziennego funkcjonowania, ale też poczucie atrakcyjności i brak kompleksów.

Redakcja e-metro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *