Nauka czystości kota – poznaj podstawy!

Koty uznawane są za bardzo czyste zwierzęta i rzeczywiście tak jest. Nauka korzystania z kuwety zazwyczaj przebiega szybko, o ile zapewnimy pupilowi odpowiednie warunki. W jaki sposób zachęcić mruczka do załatwiania potrzeb fizjologicznych w kociej toalecie?

Odpowiednia kuweta

Obecnie w sklepach zoologicznych mamy duży wybór kuwet dla kotów. Mogą mieć nie tylko różne kształty, kolor czy wielkość, ale też bez problemu dostaniemy zarówno modele otwarte, jak i te zamknięte ze specjalnymi drzwiczkami, przez które kot może wejść do środka. Trudno stwierdzić, które z nich są lepszym rozwiązaniem, bo wiele zależy od konkretnego kota. Jeden zwierzak zaakceptuje zamykaną toaletę, inny zaś będzie wolał kuwetę otwartą. Zdarza się, że właściciel musi znaleźć odpowiedni model dla swojego pupila metodą prób i błędów.

Pamiętajmy, że kocia kuweta powinna być ustawiona w zacisznym miejscu. W przeciwnym razie zwierzak może się zniechęcić do korzystania z niej. Jeśli mamy pod swoim dachem więcej mruczących pupili, konieczne bywa dokupienie dodatkowej toalety.

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Kluczowe znaczenie w nauce czystości mruczka ma też odpowiednio dobrany żwirek dla kota. Oferta producentów jest bardzo bogata. Do wyboru mamy żwirki naturalne, przeznaczone do spłukiwania w toalecie, silikonowe, a także dostępne w niskiej cenie żwirki bentonitowe. Bez problemu znajdziemy więc rozwiązanie ułatwiające sprzątanie kociej toalety, które jednocześnie przypadnie do gustu zwierzakowi. Podobnie jak w przypadku samej kuwety, koty mogą preferować konkretny rodzaj żwirku i niekiedy trzeba znaleźć akceptowany przez nie produkt metodą prób i błędów.

Jak nauczyć kota czystości?

Nauka korzystania z kuwety jest znacznie łatwiejsza dla kotów młodych, które mogą obserwować jak w odpowiednim miejscu swoje potrzeby fizjologiczne załatwia matka. Nie oznacza to jednak, że w przypadku sierot czy dorosłych kotów zadanie to jest niewykonalne. Przede wszystkim powinniśmy kilka razy dziennie wkładać zwierzaka do kuwety, zwłaszcza jeśli zauważymy, że zamierza się on załatwić. Na początek dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie dwóch toalet tak, aby pupil zawsze miał jedną z nich w zasięgu wzroku. Jeśli mruczkowi zdarzy się wpadka, nie karzmy go za to. Można za to w miejscu, które sobie upodobał do załatwiania potrzeb fizjologicznych, ustawić kuwetę, albo spryskać je specjalnymi preparatami odstraszającymi koty. Tego typu produkty, podobnie jak żwirki, znajdziemy m. in w internetowym sklepie Zoopers.

Jeśli nasz kot do tej pory korzystał z toalety i nagle zaczął załatwiać się poza nią, warto skonsultować to zachowanie z weterynarzem. Czasem konieczna jest też konsultacja z kocim behawiorystą, aby rozwiązać problem.

Redakcja e-metro