O nas

E-Metro to blog ogólnotematyczny regularnie publikujący merytoryczne i ciekawe artykuły z najważniejszych dziedzin.

Na naszym portalu prezentujemy treści, które odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania.

KONTAKT

Ostatnie pożegnanie – o czym pamiętać przed pogrzebem?

W momencie utraty bliskiej osoby ciężko nam jest zebrać myśli. Pogrążamy się w smutku i żałobie. Jednak w tym wszystkim musimy znaleźć siłę, aby godnie pochować zmarłego. Choć nie jest nam łatwo dopilnować wszelkich kwestii, powinniśmy się zmobilizować i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ukochana osoba odeszła z tego świata tak, jak należy. Godny pogrzeb to także przejaw uczucia i bliskości, jaką darzyliśmy utraconą osobę. Jak więc dopilnować, aby wszystko przebiegło po naszej myśli?

Czego powinniśmy dopilnować przed pogrzebem?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić przed pogrzebem, jest napisanie nekrologu i poinformowanie najbliższych zmarłego o jego odejściu. Musimy także dopilnować wszelkich formalności związanych z organizacją pogrzebu. Trzeba udać się na cmentarz, ustalić datę pogrzebu oraz godzinę. Należy także wypełnić wolę zmarłego, i w zależności od niej, skremować lub nie jego ciało. Są to ciężkie chwile i skupienie się na wszelkich aspektach pogrzebu bywa ciężkie. Trzeba jednak cały czas myśleć o tym, że ostatnie pożegnanie to także odejście zmarłego do lepszego miejsca. 

Godny pochówek – trumna i nagrobek

Ważnym elementem przy pogrzebie jest trumna oraz nagrobek. Jeśli w miejscu pochówku nie ma jeszcze nagrobka, będzie trzeba go wykonać. Kamieniarstwo Szczecin oferuje szereg możliwości, które są dostępne dla każdego. Oferują godny pochówek w różnych cenach, które są dostosowane do klienta. Obecnie mamy do wyboru wiele różnych surowców, które można użyć w produkcji nagrobków. Ważne jest, aby były one wytrzymałe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Do wyboru jest wiele kolorów, faktur oraz wykończeń. Wszystko można dostosować do swoich oczekiwań. 

Pogrzeb to nie wszystko – uczcij pamięć

Po pogrzebie większość ludzi organizuje spotkanie dla najbliższych zmarłego. Styp to w polskiej tradycji bardzo ważna chwila. Pozwala na dzielenie się wspomnieniami o zmarłym oraz na czczenie pamięci. To moment, w którym wszyscy mogą podzielić się swoim smutkiem, ale także podnieść na duchu. Warto więc zorganizować takie spotkanie. Przyniesie ono ulgę strapionym sercom. Po pogrzebie czeka nas okres żałoby. Jednak po nim wciąż będziemy mogli czcić pamięć zmarłej osoby odwiedzając ją na cmentarzu. 

Na zawsze w sercach najbliższych

Choć pogrzeb to zamknięcie życia jednej osoby, to wcale ta osoba od nas nie odchodzi. Wciąż żyje pamięć o niej w sercach najbliższych osób. Miejsce na cmentarzu pozwala nie tylko na godny spoczynek zmarłego, ale także na możliwość odwiedzenia go przez przyjaciół i rodzinę. Bliscy mają punkt odniesienia do utraconej osoby. Mogą przelać uczucia i miłość na dbanie o nagrobek. Mogą rozmawiać z ukochaną osobą. Mogą po prostu ją odwiedzić i spędzić czas. Daje to namiastkę obecności oraz miejsce wiecznej pamięci. Dlatego właśnie bardzo ważne jest godne pochowanie bliskiej osoby oraz zadbanie o miejsce na cmentarzu. 

Redakcja e-metro