Co to jest badanie termowizyjne i czemu służy?

Właściwie ocieplone budynki pomagają nie tylko zachować komfort użytkowników, lecz też zapewnić energooszczędność nieruchomości. Aby sprawdzić, czy ciepłe powietrze nie ma jakiegoś ujścia, warto przeprowadzić badania termowizyjne. Poniżej opowiemy, na czym polega to badanie i co pozwala wykryć.

Zapewne każdy inwestor i każdy domownik pragnie, aby jego dom był ciepły, a przy tym cechował się oszczędnością energii. Nawet, jeżeli dany budynek powstał według projektu, który nastawiony był na ekologię oraz na niską energochłonność, może zdarzyć się sytuacją, że powstaną tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, w którym ciepło wydobywa się na zewnątrz. Przyczyn może być kilka, najpopularniejszą jest złe wykończenie. Kolejnym powodem może być brak ciągłości przegród zewnętrznych oraz szczelności termoizolacji. Również osadzenia stolarki drzwiowej lub okiennej mogą być nieprawidłowe, co będzie skutkowało uciekaniem ciepła.

Spośród przyczyn uciekania ciepła, możemy również wymienić źle zamontowaną instalację grzewczą, co będzie wpływało na niski bilans energetyczny danego miejsca.

Jeżeli chcemy zdiagnozować problem oraz sprawdzić szczelność wszystkich elementów w budynku, to niezbędne jest badanie termowizyjne. Badanie to nie należy do najtańszych, jednak pomaga nam odkryć niedogodności i naprawić je, zanim przyniosą bardzo poważne straty finansowe.

Na czym polegają badania termowizyjne?

Badanie termowizyjne domu/budynku/mieszkania polega na dokładnej diagnostyce całego budynku, dzięki przedmiotowi, jakim jest kamera termowizyjna. Z jej pomocą otrzymujemy specjalistyczny wydruk lub zapis cyfrowy (termogram). Przedstawia on rozkład temperatury w poszczególnych miejscach budynku. Może być on w wersji kolorowej lub monochromatycznej. Ta pierwsza wersja sprawdza się o wiele lepiej, gdyż za pomocą kolorów żółtego, pomarańczowego, czerwonego oraz niebiskiego i granatowego, możemy łatwo odczytać, które miejsca są cieplejsze, a które chłodniejsze. Za pomocą tego badania termowizyjnego, możemy sprawdzać budynek zarówno od środka, jak i z zewnątrz.

Kto wykonuje badanie termowizyjne?

Badanie to najlepiej zlecić profesjonalistom. Jeżeli mieszkamy na terenie stolicy, to dobrym rozwiązaniem jest badanie termowizyjne Warszawa. Ważne żeby wybierać specjalistów, którzy wystawiają świadectwa energetyczne. Przy takim badaniu nie wystarczy posiadanie odpowiedniej aparatury. Trzeba jeszcze mieć ogromną wiedzę oraz praktykę, aby właściwie przeprowadzić diagnozę, a później dokładnie przeanalizować wyniki.

Redakcja e-metro