Co to jest DIY i jak rozumiemy to pojęcie?

DIY od wielu lat stał się niekwestinowanym trendem polegającym na zrobieniu czegoś samodzielnie dla własnych potrzeb. Tłumacząc najprościej DIY jest skrótem od angielskich słów: „Do It Yourself”, czyli „Zrób to sam”. Obecnie hasłem DIY określa się głównie hobby takie jak np. szydełkowanie, szycie, malowanie. Powstało mnóstwo książek, magazynów, stron internetowych i blogów o samodzielnym wykonaniu dekoracji, produkcji ubrań, a także innych artykułów związanych z DIY. Dla dzieci jest to także bardzo dobry sposób na rozwój kreatywności i logicznego myślenia. Dzieci poprzez tworzenie czegoś nowego uczą się kombinować i doskonalą swój rozum, co może im się zdecydowanie przydać w późniejszych latach.

Dlaczego DIY zyskał tak ogromną popularność?

Potrzebowa stworzenia czegoś nowego i niepowtarzalnego jest największą motywacją wszystkich majsterkowiczów. Najsilniejszą motywacją do działania, jest chęć posiadania czegoś, czego nikt inny nie ma. Każdy, kto lubi wszelkiego rodzaju kombinacje, stara się stworzyć coś wyjątkowego, czym będzie mógł pochwalić się przed innymi osobami. Kobiety głównie koncentrują się na robótkach ręcznych, mężczyźni z kolei na majsterkowaniu w domu i tuningiem aut. Natomiast DIY dla dzieci to różnego rodzaju dekoracje, laurki, ozdoby, rzeczy ręcznie zrobione z papieru, bibuły, plasteliny i wielu innych produktów, które można ze sobą łączyć, aby wyszło coś ciekawego. DIY zyskał swoją popularność także w upcyclingu, który też stał się aktualnie bardzo modny, ponieważ powstaje bardzo dużo rzeczy z recyklingu. Polega to na tworzeniu ze starych rzeczy, czegoś nowego, aby zniszczone przedmioty zyskały szansę na drugie życie.

Jakie mogą być pomysły DIY dla dzieci?

Nastała era telefonów, komputerów i laptopów, która ma zdecydowanie negatywny wpływ na rozwój intelektualny naszych dzieci. Warto zwrócić na to uwagę i zainteresować dziecko innymi zajęciami, w tym przypadku mogą to być popularne DIY. Dla dzieci jest to świetne rozwiązanie, ponieważ oprócz ciekawej zabawy, jednocześnie rozwijają swój umysł. Poprzez własnoręczne tworzenie wielu rzeczy, dziecko ma satysfakcję, że udało mu się zrobić coś fajnego. Dodatkowo warto dzieciom uświadamiać, że prezenty wykonane własnoręcznie, w których wykonanie włożymy swój trud i czas, cieszą najbardziej i każdy je doceni. DIY dla dzieci to głównie tworzenie prezentów, ozdób świątecznych, laurek na różne okazje, zakładek do książek, ozdobnych pudełek, kubków i wiele innych przedmiotów.

Redakcja e-metro