O nas

E-Metro to blog ogólnotematyczny regularnie publikujący merytoryczne i ciekawe artykuły z najważniejszych dziedzin.

Na naszym portalu prezentujemy treści, które odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania.

KONTAKT

Co zrobić, gdy ktoś wyłudził na moje dane osobowe kredyt?

Dane osobowe są uważane za dane wrażliwe i podlegają stosownej kontroli prawnej. Jeśli podejrzewasz lub masz nawet pewność, że ktoś ukradł je, a następnie wykorzystał do wyłudzenia kredytu czy pożyczki pozabankowej, dowiedz się, co możesz zrobić. Liczy się czas Twojej reakcji! Artykuł został napisany przy współpracy z ekspertami z firmy Eden Finance, więcej o firmie pod adresem:  https://edenfinance.pl/oferta-pozyczek.html .

Zgłoś sprawę do odpowiednich służb

Jeśli masz podejrzenie, że ktoś użył Twoich danych osobowych w nieuprawniony sposób, np. zaciągnął na nie kredyt, to powinieneś niezwłocznie zgłosić to do dowolnego organu gminy. W zgłoszeniu uprawdopodobnić należy, że takie zdarzenie miało miejsce – trzeba sformułować uzasadnienie. Nie musisz udawać się osobiście do urzędu miasta czy gminy, ponieważ poinformować o kradzieży danych osobowych możesz także przez internet. 

Zgłoszenie w trybie online kradzieży danych 

Do tego celu potrzebujesz odpowiednich narzędzi do potwierdzenia swojej tożsamości:

  • profilu zaufanego,
  • certyfikatu kwalifikowanego,
  • e-dowodu.

Dla uprawdopodobnienia zgłoszenia możesz przedstawić pismo czy nawet wiadomość e-mailową od firmy, z którą masz podpisaną umowę, o wycieku danych osobowych. Może Ci posłużyć do tego samego celu również wydruk zamieszczonego na stronie WWW oświadczenia informującego klientów o wycieku, wraz z dokumentem potwierdzającym, że rzeczona firma gromadziła Twoje dane. 

Zgłoszenie w urzędzie

Aby osobiście powiadomić o wyłudzeniu kredytu, będzie potrzebny formularz zgłoszenia nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych. Możesz go otrzymać w urzędzie gminy lub ściągnąć ze strony internetowej. Konieczne są także załączniki, które uprawdopodobnią kradzież tożsamości. Zgłoszenia możesz dokonać osobiście w dowolnym urzędzie gminy. 

Skutkiem tego będzie unieważnienie dowodu przez urzędnika w trybie natychmiastowym. Taka usługa jest bezpłatna. 

Zastrzeżenie dowodu osobistego

Jeśli ktoś wyłudził na Ciebie kredyt, niewykluczone, że zrobi to ponownie. Dlatego postaraj się natychmiast zastrzec swój dowód osobisty, co zrobisz w dowolnym banku – osobiście lub telefonicznie. Osoby, które mają konto na stronie BIK, mogą zastrzec dokument, na który potwierdzili swoją tożsamość przez całą dobę na www.bik.pl. 

Zgłoszenie sprawy na policję

Dobrym krokiem jest poinformowanie policji o kradzieży danych. Funkcjonariusz przyjmujący zgłoszenie powiadomi Cię o wyłudzonych pożyczkach i kredytach na Twoje dane oraz zacznie poszukiwania sprawcy. Wyda też kopię zawiadomienia o zgłoszeniu przestępstwa. 

Redakcja e-metro