O nas

E-Metro to blog ogólnotematyczny regularnie publikujący merytoryczne i ciekawe artykuły z najważniejszych dziedzin.

Na naszym portalu prezentujemy treści, które odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania.

KONTAKT

tani kurier

sklep internetowy Primado

Czy osoba, która zmarła na COVID musi być skremowana?

Pogrzeb osób zmarłych na COVID musi odbyć się na określonych zasadach. Sposób postępowania ze zwłokami został określony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020 roku. Regulacje dotyczą prawidłowego zabezpieczenia ciała. Przepisy zostały sformułowane z uwzględnieniem reguł zachowania bezpieczeństwa sanitarnego oraz są zgodne z zasadą poszanowania godności zwłok.

Jak wygląda pogrzeb osoby zmarłej na COVID?

Kremacja osoby zmarłej na COVID nie jest obowiązkowa. Bliscy mają prawo wybrać formę pochówku, choć spopielenie jest zalecane, ponieważ jeszcze nie wiadomo, jak zachowuje się koronawirus po śmierci zakażonego. Jednocześnie istnieje pewność, że w piecu zostaje on zneutralizowany pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. Kremacja w krematorium jest zalecana w sytuacji, gdy liczba zgonów szybko wzrasta, przez co brakuje dyspozycyjnych zakładów pogrzebowych oraz miejsca na bezpieczne przechowywanie trumien. 

Zgodnie z wytycznymi sanitarnymi zdezynfekowane zwłoki oddawane są bliskim w kapsule transportowej, w której są przewożone do krematorium lub zamkniętych, zabezpieczonych i odkażonych trumnach, jeśli planowany jest bezpośredni pochówek na cmentarzu. W Rozporządzeniu znajduje się też zalecenie, aby unikać ubierania zwłok oraz okazywania ciała w celu ostatniego pożegnania z rodziną. Obecnie organizacja ceremonii pogrzebowej osoby zmarłej na koronawirusa nie wymaga zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa poza tymi, które obowiązują w czasie innych zgromadzeń. 

Czy zmarłego na COVID trzeba pochować jak najszybciej?

Nie ma takiej konieczności, aby pogrzeb zmarłego na koronawirusa odbył się jak najszybciej. Pochówek odbywa się po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z planowaną uroczystością. Nagła śmierć bliskiej osoby na COVID to bardzo stresujące wydarzenie, dlatego warto poszukać pomocy osób, które przejmą większość ciążących na rodzinie obowiązków. Istnieją miejsca zajmujące się organizacją ceremonii i załatwianiem spraw urzędowych w imieniu bliskich zmarłego. Taką usługę świadczy między innymi Zakład Pogrzebowy GLORIA, który obsługuje klientów ze Świdnicy oraz okolic. Zdarza się, że pracownicy firmy realizują też zlecenia na terenie całego kraju. Zajmują się bezpośrednimi pochówkami oraz kremacjami w spalarniach. Zakład świadczy usługi pogrzebowe i kamieniarskie. Dzięki temu jednemu zespołowi możesz powierzyć zarówno organizację ceremonii, jak i budowę nagrobka.

Redakcja e-metro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *