O nas

E-Metro to blog ogólnotematyczny regularnie publikujący merytoryczne i ciekawe artykuły z najważniejszych dziedzin.

Na naszym portalu prezentujemy treści, które odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania.

KONTAKT

tani kurier

sklep internetowy Primado

Czym charakteryzuje się piwo – pils?

Ostatnio zaktualizowane 24 października 2022 przez Redakcja e-metro

Wiele osób w pubie lub restauracji zamawia po prostu „piwo”, nie zdając sobie sprawy z tego jak wiele kryje się pod tym pojęciem. W piwowarstwie funkcjonuje bowiem wiele gatunków, a właściwie stylów tego chmielowego trunku. Jednym z najpopularniejszych jest dzisiaj piwo Pils. Czym się charakteryzuje? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest klasyczne piwo Pils?

Piwo Pils zaczęto produkować w XIX wieku. Pierwszy łyk skosztowano dokładnie w 1842 roku w czeskim Pilźnie (stąd nazwa tego stylu). W tamtejszym browarze eksperymentowano z różnymi rodzajami drożdży oraz temperaturą fermentacji, aż stworzono piwo o idealnej klarowności, a jednocześnie delikatnym i odświerzającym smaku. Od tego czasu pils podbił serca fanów chmielowego trunku na całym świecie. Piwo Pils posiada też ciekawą, złotą barwę oraz szeroki bukiet aromatów. Gatunkowo jest to piwo dolnej fermentacji. Piwo Pils to piwo, które smakuje praktycznie każdemu. To na tyle neutralny trunek, że lubią go miłośnicy lekkich, ale i cięższych piw. Posiada też z reguły niewielki stopień goryczy – maksymalnie w granicach 10-20 IBU.

Piwo Pils – gdzie kupić?

Piwo Pils oferuje wiele browarów komercyjnych. Lepiej jednak postawić na sprawdzone browary kraftowe. Piwo Pils oferuje między innymi Browar-tenczynek.pl. Producent ten używa do produkcji swojego chmielowego trunku tradycyjnej receptury, dzięki czemu piwo jest bardzo zbliżone do tego, serwowanego kiedyś przez pilzneńskie browary. Pils z browaru Tenczynek jest lekko goryczkowy. Bazuje też na starannie wyselekcjonowanych słodach jęczmiennych: pilzneńskim i karmelowym jasnym, a także wysokiej jakości chmielu. To idealne piwo na lato. Ma bowiem bardzo orzeźwiający charakter i znakomicie gasi pragnienie. Pasuje na letniego grilla, spotkanie ze znajomymi w pubie lub w domowym zaciszu, a także jako trunek do meczu ulubionej drużyny.

Piwo Pils – dla kogo?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy piwo Pils ma bardzo uniwersalny charakter. O ile niektórzy mogą nie lubić piw pszenicznych ze względu na ich mętną konsystencję albo porterów za kawowo-czekoladowy posmak, o tyle trudno nie lubić pilsa. Urządzając zatem imprezę i zapraszając gości, których preferencji trunkowych nie znamy, najbezpieczniej jest postawić właśnie na piwo Pils. Ponadto pils dobrze komponuje się w różnorodnych drinkach piwnych. Można do niego dodać różnorodne owoce, soki i inne dodatki, tworzące oryginalną piwną lemoniadę. Wykorzystają go też fani radlerów, czyli kombinacji piwa z kolorowymi napojami gazowanymi.

Redakcja e-metro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *