Czym witaminy dla kobiet różnią się od witamin dla mężczyzn?

Na rynku możemy znaleźć wiele różnego rodzaju suplementów. Często są dopasowywane do konkretnego wieku lub przeznaczone dla osób na specjalnej diecie, jednak znajdziemy również podział ze względu na płeć. Czym różnią się witaminy dla kobiet od witamin dla mężczyzn? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego suplementu?

Płeć a zapotrzebowanie na witaminy

Witaminy pełnią ważne funkcje w przemianach metabolicznych, a także dbają o prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie człowieka. Są ważne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W tej kwestii płeć nie ma znaczenia. Ma jednak znaczenie, jeśli weźmie się pod uwagę odpowiednie zapotrzebowanie. Kobiety mogą różnić się od mężczyzn zarówno wzrostem, masą kostną oraz mięśniową, jak i stylem życia. Co ważniejsze, organizm kobiet dodatkowo bywa obciążony, np. w okresie menstruacji, ciąży czy laktacji.

Zapotrzebowanie na witaminy u kobiet jest więc nieco inne niż u mężczyzn. Jedno jest pewne – nieodpowiedni poziom witamin u każdego człowieka powinien skłonić do sięgnięcia po specjalne suplementy dla kobiet bądź mężczyzn.

Ciąża i karmienie piersią

Istnieje wiele sytuacji, w których zapotrzebowanie na witaminy może wzrastać. W przypadku kobiet jest to przede wszystkim ciąża oraz czas karmienia piersią. Odpowiedni poziom witamin w organizmie pomaga zadbać o prawidłowy przebieg ciąży, a także bezproblemowy poród. Co więcej, niektóre witaminy dla kobiet zaleca się brać jeszcze przed zajściem w ciąży.

Libido

Witaminy dla kobiet mogą poprawiać również libido. Jeśli kobieta nie ma ochoty na seks, warto sprawdzić, czy nie jest to spowodowane nieodpowiednim poziomem witamin. Na popęd wpływają w szczególności witaminy z grupy B i witamina E.

Jakie suplementy dla kobiet wybrać?

Witaminy dla kobiet zawsze należy dobierać do indywidualnych potrzeb. Godne uwagi suplementy wspierają gospodarkę hormonalną, zdrowie układu kostnego, nerwowego i krwionośnego, a także kondycję włosów, skóry i paznokci. W doborze suplementów nie bez znaczenia pozostają również wiek i styl życia. Wraz z upływem czasu zapotrzebowanie na niektóre składniki mineralne i witaminy może się zmieniać.

Kobietom najczęściej zaleca się suplementację:

  • kwasu foliowego,
  • witaminy E,
  • witaminy A,
  • witaminy D3.

Multiwitaminy – zalety

Panie coraz częściej sięgają po multiwitaminy dla kobiet. To nic innego jak suplementy, które zawierają cały kompleks witamin – najczęściej jest ich kilka lub nawet kilkanaście. Takie suplementy mają za zadanie wesprzeć funkcjonowanie całego organizmu. Często poza witaminami zawierają także cenne dla organizmu składniki mineralne.

Multiwitaminy dla kobiet okażą się dobrym rozwiązaniem m.in. w przypadku intensywnych treningów, a także stosowania niezdrowej lub eliminującej diety, która nie uwzględnia wszystkich istotnych dla organizmu składników. Choć suplementacja może okazać się niezbędna, a na co dzień jest świetnym wsparciem, warto dążyć do jak najzdrowszego trybu życia. Same suplementy nie zastąpią zbilansowanej diety pełnej warzyw i owoców, a mogą pełnić jedynie funkcję dodatku. Warto o tym pamiętać i dbać o swój organizm każdego dnia – również poprzez regularną aktywność fizyczną i wypoczynek.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-metro