Dezodoryzacja, czyli szeroko rozumiane usuwanie niechcianych zapachów

Dezodoryzacja jest procesem usuwania niepożądanego zapachu. Wykonuje się ją codziennie w większości polskich domów, a także na skalę przemysłową, na przykład w firmach z branży spożywczej. Nas jednak interesuje głównie profesjonalna dezodoryzacja pomieszczeń.

Na początek warto uściślić bardzo ważną kwestię. W teorii dezodoryzacja polega nie tylko na usuwaniu, lecz również na maskowaniu niechcianych woni. Tak rozumiane usuwanie zapachów wykonujemy chociażby podczas codziennych zabiegów higienicznych lub gotowania. Z oczywistych względów efekty takich działań nie są zbyt trwałe, ponieważ zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest po prostu zlikwidowanie źródła niepożądanego zapachu, a nie jego maskowanie. Profesjonalna dezodoryzacja, przeprowadzana na skalę przemysłową lub w domach, mieszkaniach czy instalacjach, powinna polegać właśnie na rozbijaniu cząsteczek nieprzyjemnie pachnącej substancji, a nie ich ukrywaniu.

Profesjonalna dezodoryzacja pomieszczeń oraz instalacji

Jedną ze specjalizacji firmy PSG Polska jest profesjonalna dezodoryzacja powietrza w pomieszczeniach i różnego rodzaju instalacjach. W praktyce oznacza to, że specjaliści PSG Polska są w stanie usunąć chociażby takie odory, jak:

  • kwasu masłowego;
  • chemii budowlanej – wszelkiego rodzaju klejów, lakierów czy farb;
  • materiałów budowlanych;
  • rozkładu organicznego, na przykład gnijących szczątków roślin;
  • odchodów oraz wymiocin;
  • fermentacji;
  • dymu papierosowego;
  • potu;
  • spalenizny (na przykład po pożarze);
  • stęchlizny (na przykład po zalaniu lub powodzi).

Metodami stosowanymi do tego celu są najczęściej ozonowanie oraz zamgławianie ULV. Są to skuteczne i bezpieczne sposoby, z pomocą których można też dokonać dezynfekcji, jeżeli istnieje taka potrzeba. Dzieje się tak chociażby zawsze wtedy, gdy przyczyną odoru jest rozkładająca się materia organiczna. W takiej sytuacji dodatkowa dezynfekcja jest w zasadzie koniecznością – usunięcie zapachu oraz jego przyczyny nie jest jednoznaczne z usunięciem przetrwalników grzybów lub bakterii. Te mogą znajdować się w trudno dostępnych miejscach i stanowić realne zagrożenie biologiczne.

W jakich miejscach można wykonać profesjonalną dezodoryzację?

Na przemysłową skalę dezodoryzację wykonuje się chociażby na gazach odlotowych powstałych podczas produkcji przemysłowej lub spożywczej. Do tego celu stosuje się najczęściej różnego rodzaju filtry (np. węglowe) lub specjalistyczne aparaty absorpcyjne, takie jak chociażby skrubery.

Z kolei w codziennym zastosowaniu dezodoryzację można przeprowadzić w budynkach lub pomieszczeniach przeznaczonych do remontu, na przykład po pożarze. A także już po remoncie, w celu usunięcia zapachów chemii budowlanej. Tego rodzaju operację wykonuje się również podczas czyszczenia pomieszczeń z resztek pochodzenia organicznego, jak i w pokojach hotelowych, toaletach, halach i magazynach czy pomieszczeniach użytkowych wymagających odświeżenia.

Nie należy także zapominać o dezodoryzacji pojazdów. Zarówno tych przeznaczonych do transportu publicznego, jak i samochodów prywatnych lub stosowanych do przewozu żywności albo paszy. Takie operacje też są wykonywane przez specjalistów z PSG Polska.

Redakcja e-metro