Dlaczego białko jest ważne w diecie psa?

Wybierając odpowiednią karmę dla psa, należy zwrócić szczególną uwagę na jej skład. Nie chodzi przy tym wyłącznie o procentowy udział określonego rodzaju mięs lub ryb. Kluczowe znaczenie ma też proporcja składników odżywczych. Znajdziemy w nich między innymi białko, które jest niezwykle ważne w psiej diecie. Dlaczego? Jaka karma dla psa zawiera go najwięcej? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Białko szczególnie ważne dla szczeniąt

Białko to najważniejszy składnik odżywczy w diecie szczeniąt. Na tym etapie życia istnieje na niego ogromne zapotrzebowanie organizmu. Biało odpowiada za prawidłowy rozwój komórek, które tworzą tkanki. Bez niego nie jest zatem możliwy wzrost. A należy przypomnieć, że w pierwszym roku życia pies powiększa swoją masę niemal pięciokrotnie. Dodatkowo białko bierze udział w działalności enzymów. Ma ono zatem istotne znaczenie praktycznie we wszystkich procesach, odbywających się w organizmie. Od ilości białka zależy nawet prawidłowe ciśnienie krwi. Należy zatem dbać o dostarczenie pupilowi wysokiej jakości karmy, która będzie zawierała właściwą zawartość białka. Jaka karma dla psa będzie odpowiednia?

Jak prawidłowo ułożyć psią dietę?

Bazą psiej diety powinna być mokra karma dla psa. Ona bowiem nie tylko dostarcza pupilowi odpowiedniej dawki składników odżywczych, ale jednocześnie nawadnia organizm. Sucha karma powinna być traktowana raczej dodatkowo, ubocznie. Jej rolą jest raczej dbanie o prawidłowy stan psiego uzębienia. Czworonożny pupil gryzie bowiem suche kąski, ścierając płytkę nazębną. To zapewnia mu świeższy oddech i możliwość uniknięcia chorób zębów. No ale wracając do białka – ważne jest, aby postawić na pożywienie wysokiej jakości. W ten sposób będziemy mieć pewność, że zawiera ono odpowiednie proporcje białek, węglowodanów i tak dalej. Doskonałym źródłem białka jest mięso. Ono powinno zatem stanowić bazę w karmie. Żaden rodzaj mięsa nie zapewnia jednak wszystkich aminokwasów jednocześnie. To oznacza, że warto sięgać po różne mieszanki.

Jaka karma dla psa?

W sklepach zoologicznych znajdziemy różnorodne wersje karmy dla psa. Dostępne są te z kaczką, przepiórką, dziczyzną, indykiem, jagnięciną, wołowiną, a nawet z rybą i podrobami. Każda karma dla psa oferuje nieco inny skład. Warto więc nie przyzwyczajać pupila wyłącznie do jednego rodzaju, ale mieszać i różnicować posiłki. Kluczowe jest jednak to, aby karma zawierała co najmniej 60-70 procent mięsa. To wyznacznik wysokiej jakości karmy. Nawet nie warto zatem spoglądać na zwykłe karmy, dostępne w pierwszym lepszym markecie. One nie będą bowiem miały takich właściwości.

Redakcja e-metro