Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Ehandel a podatki – Jak zarobić i nie stracić?

16 lutego 2019 Ehandel a podatki

Internet stał się wręcz idealnym miejscem na prowadzenie biznesu. Niektórzy przedsiębiorcy całkowicie zrezygnowali już z „normalnej” formy kierowania działalnością. Przenoszą swoje firmy do sieci albo otwierają zupełnie nowe działalności e-commerce, rozpoczynając sprzedaż online, która jest przyszłością światowej gospodarki. Każdy, kto zaczyna zajmować się taką formą handlu, wciąż podlega jednak wymogom podatkowym. Musi wybrać dla swojej nowej działalności odpowiedni sposób opodatkowania. Aby następnie uiszczać wszystkie obowiązkowe składki, których nie da się uniknąć.

Ehandel a podatki

Ehandel a podatkiPodatek na zasadach ogólnych jest jedną z najczęściej wybieranych form opodatkowania dla firm działających w sieci. Proste zasady wpływają na jego popularność. Są jednym z głównych atutów – nie trzeba specjalnie znać się na księgowości, aby korzystać z tego rozwiązania. Według niego wysokość podatków wylicza się na podstawie uzyskiwanych dochodów. Stanowią one konkretny procent zarobków. Czyli wartość przychodu pomniejszoną o koszty jego uzyskania. Nie trzeba na szczęście wyliczać tego wszystkiego samodzielnie. Większe firmy najczęściej korzystają z usług biur rachunkowych bądź niezależnych księgowych, a właściciele mniejszych działalności gospodarczych mogą wspomóc się specjalistycznymi programami komputerowymi do obliczania podatków. Większość z nich jest płatna, ale można też znaleźć wśród nich programy zupełnie darmowe, które też dobrze się sprawdzają. Przedsiębiorca, który postanowi rozliczać się w oparciu o zasady ogólne, jest automatycznie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rozchodów i przychodów.

Podatek liniowy – zalety

W przypadku branży e-commerce istnieje też możliwość rozliczania się według zasad podatku liniowego. Niejednokrotnie dla firm działających online jest to lepsze rozwiązanie. Wartość takiego podatku jest stała – każdorazowo wynosi 19%. Odlicza się go od ogólnego dochodu danej firmy, więc jej zarobki mają największy wpływ na to, ile pieniędzy będzie musiała oddać państwu. Podatek liniowy sprawdzi się świetnie jedynie w konkretnych przypadkach. Łatwo można sobie to obliczyć, komu będzie się on opłacać. Na pewno wyłącznie tym firmom, których roczne dochody wynoszą więcej niż 85528 złotych, ponieważ w takim przypadku wchodzą one na wyższy próg podatkowy, którego wartość wynosi całe 32%.

Przy takim procencie 19% podatek liniowy wydaje się być czymś naprawdę fantastycznym, ale należy pamiętać, że nakłada on też na przedsiębiorców pewne ograniczenia. Jeżeli skorzystają oni z tej formy opodatkowania, niektórych ulg nie będą mogli prawnie odliczyć, a bardzo często to właśnie one sprawiają, że podatki stają się dużo mniejsze i mniej obciążające dla firmy.

Tak ważnej decyzji nie należy podejmować pochopnie. Od wybranej formy opodatkowania może zależeć przyszłość całej firmy, bo jeśli od samego początku istnienia narazi się ona na zbyt duże straty finansowe, a jej zyski nie będą rosnąć wprost proporcjonalnie, najprawdopodobniej doprowadzi się do skraju bankructwa. A biznes zdecydowanie nie na tym powinien polegać.

worki na zwłoki

Redakcja e-metro

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

intuicyjne strony internetowe
media społecznościowe
sklep internetowy

Jesteś zainteresowany reklamą?