O nas

E-Metro to blog ogólnotematyczny regularnie publikujący merytoryczne i ciekawe artykuły z najważniejszych dziedzin.

Na naszym portalu prezentujemy treści, które odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania.

KONTAKT

Import Chiny – czy warto?

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się import – Chiny oferują w tym zakresie spore możliwości. Bez wątpienia jest to bardzo ciekawy pomysł na biznes, dlatego angażuje się w to coraz więcej osób.

Jakość towarów z Chin

Można śmiało powiedzieć, że jakość towarów importowanych z Chin stoi na bardzo wysokim poziomie. Wiele osób błędnie myśli, że towary produkowane w Europie są lepsze. Koszty produkcji w Chinach są bardzo niskie, ponieważ podatki są umiarkowane. W tym artykule wyjaśnimy, jakie zalety ma import Chiny, a także podpowiemy, na co trzeba uważać. Przede wszystkim te same produkty możemy zamówić w Chinach po dużo niższej cenie.

Warto podkreślić, że w Chinach panują fenomenalne warunki do produkcji. Oprócz niskich podatków można wymienić niewielką biurokrację oraz silny system prawny. Można śmiało powiedzieć, że Chiny są jednym z głównych partnerów Polski w handlu międzynarodowym. Po statystykach da się zauważyć, że każdego roku Chiny są coraz bardziej doceniane. Importowane są najczęściej zabawki, urządzenia elektryczne, maszyny, akcesoria obuwnicze oraz meble.

Niestety wielu ludzi zabiera się do importowania z Chin bez żadnego przygotowania. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ trudności mogą się pojawić na każdym etapie kontaktowania się z kontrahentami. Częstym problemem jest urwanie kontaktu po przelaniu środków. Należy pamiętać, że jeśli nie operujesz w Chinach jako chiński podmiot to prawdopodobnie nie będziesz w stanie odzyskać swoich pieniędzy. Tylko chińskie podmioty mogą cokolwiek wyegzekwować od chińskich producentów. Właśnie dlatego trzeba dokładnie zweryfikować potencjalnych kontrahentów.

Problemy z importem

Najlepiej wybierać sprawdzonych dostawców, którzy cieszą się dobrą opinią i od dłuższego czasu działają na rynku. Warto pamiętać, że problemy mogą być związane też z dokumentacją. Możesz mieć poważne problemy, jeśli certyfikaty okażą się fałszywe. Podczas odprawy celnej w Polsce można się o tym dowiedzieć, ale wtedy jest już za późno. Kolejny problem to wysyłka innego towarów próbnego od finalnej wersji. Ostateczna partia towaru nie jest taka sama, jak próbki przesłane przez sprzedawcę.

Przedsiębiorcy, którzy chcą zwiększyć konkurencyjność swojej firmy bardzo często decydują się na import towarów z Chin. Jeśli chodzi o chińskich kontrahentów to konieczne może być dokonanie przedpłaty. Jeśli zainteresował cię jakiś sprzedawca to poszukaj informacji w internecie na jego temat. Firmy długo działające na rynku można bez żadnego problemu znaleźć na forach internetowych. Dobra opinia nie daje nam całkowitej gwarancji, że wszystko będzie w porządku. Pomaga jednak wstępnie wykluczyć nieuczciwych przedsiębiorców.

Towary zarówno niskiej, jak i wysokiej klasy wytwarzane są obecnie w Chinach. W dolarach amerykańskich odbywa się zdecydowana większość transakcji z Chinami. Osoby nastawione na stałą współpracę powinny zastanowić się nad założeniem konta walutowego. Utrzymanie takiego konta jest jednak bardzo drogie, więc warto przemyśleć, czy będzie się to opłacać. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak wygląda import z Chin.

Redakcja e-metro