Inaldin gardło Max – aerozol na ostry ból gardła

Ból gardła to powszechnie występujący objaw, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Najczęściej jest związany ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła wywołanym zakażeniem lub podrażnieniem. Silny ból gardła potrafi mocno dawać się we znaki, utrudniając normalne funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne przykre objawy typu pieczenie i drapanie w gardle czy utrudnione przełykanie. Na szczęście w aptece kupić można bez recepty leki na ostry ból gardła, które pomagają łagodzić przykre objawy. Jednym z nich jest Inaldin Gardło Max. Co to za lek, jak działa i kiedy warto go stosować? Odpowiadamy!

Inaldin Gardło Max aerozol do stosowania w jamie ustnej – najważniejsze informacje i wskazania do zastosowania

Produkt leczniczy Inaldin Gardło Max jest stosowany u dorosłych w przypadku ostrego bólu gardła. Sprawdza się w leczeniu objawów związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła lub objawów wywołanych podrażnieniami błony śluzowej jamy ustnej lub gardła. Przeznaczony do stosowania na dolegliwości takie jak ból, zaczerwienienie czy obrzęk gardła, związane ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła lub podrażnieniami błony śluzowej jamy ustnej lub gardła [1,2].

Inaldin Gardło Max dostępny jest w dwóch różnych pojemnościach: 15 ml (75 dawek) lub 30 ml (150 dawek). Kupić go można w aptece bez recepty. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Warto wiedzieć, że długotrwałe stosowanie produktu leczniczego może wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli takowe się pojawią, należy przerwać stosowanie produktu leczniczego i skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniego leczenia [2].

Co zawiera w składzie i jak działa lek Inaldin Gardło Max aerozol?

Inaldin Gardło Max zawiera benzydaminę, która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancja czynna wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz działa miejscowo znieczulająco na błonę śluzową jamy ustnej. W składzie produktu występuje ponadto aromat mięty pieprzowej [2].

Warto też wiedzieć, że Inaldin Gardło Max zawiera metylu parahydroksybenzoesan (E 218), który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Jeśli po przyjęciu leku pacjent czuje się gorzej, powinien zrezygnować z dalszego przyjmowania. Gdy objawy nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem [2].

Jak stosować Inaldin Gardło Max? Informacje dotyczące dawkowania

Przypominamy, że Inaldin Gardło Max jest przeznaczony dla osób dorosłych. Zalecana dawka aerozolu to od 2 do 4 dawek każdorazowo, od 2 do 6 razy na dobę, jednak nie częściej niż co 1,5–3 godziny. Jedno naciśnięcie pompki dozującej dostarcza jedną dawkę aerozolu. Czas trwania leczenia nie powinien przekraczać 7 dni, z wyjątkiem leczenia pod nadzorem lekarza [1,2].

Inaldin Gardło Max – działania niepożądane

Wkrótce po przyjęciu leku może wystąpić uczucie drętwienia lub pieczenia w jamie ustnej lub gardle. Reakcja jest związana z normalnym działaniem leku, nie stanowi powodu do obaw i ustępuje po krótkim czasie [2].

U niektórych mogą wystąpić nudności lub wymioty, które są wywołane przez odruch podrażnienia gardła, związany z przyjęciem produktu. Wskazane objawy ustępują samoistnie po przerwaniu przyjmowania produktu. Do możliwych działań niepożądanych zalicza się m.in. suchość w jamie ustnej, skurcz oskrzeli lub skurcz krtani czy reakcje nadwrażliwości. W przypadku ich wystąpienia należy zaprzestać dalszego stosowania leku [2].

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin

Bibliografia:

  1. Inaldin Gardło Max, witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/inaldin-gardlo-max/ (dostęp: 2023.02.03.).
  2. ChPL INALDIN Gardło MAX, 3 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór (dostęp: 2023.003.).

Redakcja e-metro