Jak efektownie udekorować choinkę?

Okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen magii. Prószący śnieg za oknem, świąteczne piosenki, planowanie potraw na wieczór wigilijny i przygotowywanie się do strojenia domu, a przede wszystkim choinki. Jak się do tego zabrać? Co zrobić, by świąteczne drzewko pięknie się prezentowało?

Jakie drzewko wybrać?

Co roku wiele osób zadaje sobie podobne pytanie – żywa czy sztuczna? By dokonać odpowiedniego wyboru, należy przede wszystkim zastanowić się, czego właściwie oczekujemy. Żywe choinki na pewno wyglądają naturalniej i roztaczają w pomieszczeniu piękny, leśny zapach, tworząc w nim niepowtarzalny klimat. Ich minusem jest jednak fakt, że tracą igły i trzeba nastawić się na regularne zamiatanie. Poza tym żywe choinki posłużą tylko podczas jednych świąt.

Jeżeli cenisz sobie bardziej ekologiczne podejście, możesz kupić choinkę w donicy lub postawić na sztuczne drzewko. To z kolei posłuży Ci przez długie lata, nieustannie ciesząc oczy domowników. Ważne jest jednak, by podczas zakupu postawić na jakościowo dobry materiał, z którego wykonano drzewko. To właśnie on umożliwi długie użytkowanie świątecznej choinki.

Podczas wyboru liczy się także wielkość choinki. Jeśli masz duży, otwarty salon, postaw na wysokie i okazałe drzewko o rozłożystych gałęziach. Do mniejszego pomieszczenia wybierz natomiast choinkę, która nie przytłoczy sobą reszty przestrzeni, a idealnie się do niej wpasuje.

Na jakie ozdoby się zdecydować?

Przed zakupem jakichkolwiek ozdób, warto ustalić sobie, co najbardziej będzie pasowało do aranżacji wnętrza. Dobrym pomysłem jest wybór 1-2 kolorów, w których będzie przeważająca część ozdób. Modnym i popularnym połączeniem barw na świątecznym drzewku jest na przykład głęboka czerwień z połyskującym złotem.

Nieodłącznym elementem dekorowania drzewka są lampki na choinkę. To głównie one tworzą magiczny nastrój i dodają drzewku pięknego blasku. Zależnie od preferencji, możesz wybrać lampki wielokolorowe, bądź takie, które świecą jedną barwą – ciepłą, neutralną lub chłodną. Do wyboru masz wszelkiego rodzaju wielkości lampek, różne kształty, a także barwę ich światła.

Kolejnym istotnym punktem są bombki. W tym przypadku również masz mnóstwo opcji – zaczynając od koloru, przez kształty i wielkości, na fakturach i materiale wykonania kończąc. Możesz postawić też na ozdoby słomiane i drewniane lub takie wykonane własnoręcznie przy pomocy dzieci. 

Ubieranie choinki – rady krok po kroku

Choć może się to wydawać proste, ubieranie choinki może przynieść zagwozdki. Aby ich uniknąć, warto zastosować się do kilku rad.

  1. Zacznij od lampek – podłącz je i sprawdź, czy żadna się nie przepaliła, a następnie rozłóż je na gałęziach choinki, zaczynając od czubka. Staraj się układać je jak najbliżej pnia.

  2. Rozwieś ozdoby – choinka będzie prezentowała się najkorzystniej, gdy lekkie i niewielkie ozdoby powiesisz bliżej czubka, a cięższe i o większych rozmiarach rozmieścisz na niższych gałęziach. Pamiętaj też, by dekoracje z delikatnych materiałów umieścić na drzewku na koniec, aby zmniejszyć ryzyko ich zniszczenia. Nie zapomnij o głównej ozdobie na samym czubku – może być to tradycyjna gwiazda lub coś całkowicie innego.

  3. Czas na łańcuch – możesz zdecydować się na tradycyjne, kolorowe łańcuchy, wybrać te, robione przez dzieci lub wybrać dodające szyku i elegancji łańcuchy z koralików, lub kryształków.

Artykuł sponsorowany

Redakcja e-metro