Jak nocnikować dziecko?

Korzystanie z nocnika to pierwsza czynność, jaką dziecko uczy się wykonywać samodzielnie. Dla rodziców jest to duże ułatwienie, ponieważ dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze. Etap, w którym dziecko zaczyna korzystać z toalety, uzależniony jest od samego malucha. Najczęściej jest to koniec drugiego roku, czasami połowa trzeciego, jednak nie ma co do tego reguły. Dostępne w sklepach nocniki i nakładki sedesowe, takie jak np. https://babyhit.pl/pol_m_Akcesoria-i-pielegnacja_Nocniki-i-nakladki-sedesowe-203.html znacznie ułatwiają odpieluchowanie dziecka.

Nocniki i nakładki sedesowe-rodzaje

Oprócz klasycznego nocnika z plastiku rodzice mają do wyboru szereg innych akcesoriów, które są bardziej przyjazne maluchowi. Obecnie akcesoria mają szereg dodatkowych funkcji takich jak głośne melodie, zachęcające wzory i kolory, czy nocniki w kształcie toalety. Pierwszym często wybieranym przez rodziców akcesorium jest nocnik grający. Niektóre z dostępnych modeli odtwarzają melodyjki, inne z kolei wydają dźwięki spuszczanej wody lub fanfarów, gdy dziecko poprawnie z nich skorzysta. Dla wielu maluchów stanowi to dużą zachętę, ponieważ korzystanie z toalety kojarzy się im z miłym doświadczeniem, a nie przykrą koniecznością.  Kolejnym ciekawym nocnikiem jest ten, który swoim kształtem przypomina toaletę dla dorosłych. Może to zachęcić dziecko do korzystania z nocnika, ponieważ poczuje się ono dorosłe. Tego typu akcesoria często pełnią funkcję nakładki na sedes oraz podnóżka. W łazience mogą spełniać wiele funkcji. Wybierając nocnik, należy zwrócić uwagę na antypoślizgowe nóżki. Dla małego dziecka są dużo bezpieczniejszym wyborem. Kolejnym akcesorium są nakładki na sedes. Często rodzice nie mogą się zdecydować na wybór pomiędzy nocnikiem a nakładką. Zazwyczaj nocniki polecane są dla młodszych dzieci, jednak należy mieć świadomość, że kiedyś kilkuletnie dziecko będzie musiało nauczyć się korzystać z toalety, a wtedy nakładka stanowi świetnie rozwiązanie.

Kiedy rozpocząć nocnikowanie dziecka?

Nie ma ściśle określonego wieku, w którym dziecko powinno zacząć korzystać z nocnika, czy nakładki sedesowej. Należy z dzieckiem rozmawiać i mówić mu o konieczności korzystania z toalety, jednak nic na siłę. Moment, w którym dziecko potrafi zasygnalizować rodzicom, że chce do toalety, jest czasem gdy maluch powinien regularnie zacząć używać nocnika. Dzieci i ich podejście do korzystania z toalety jest różnorodne. Jedne uwielbiają naśladować dorosłych, przez co od wczesnego wieku interesuje ich używanie toalety, z kolei inne są na tę czynność oporne, a próba jakiejkolwiek nauki kończy się płaczem i krzykiem. W takim przypadku należy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie tłumaczyć dziecku zasady korzystania z toalety. Producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom rodziców, więc różnorodne nocniki i nakładki sedesowe są powszechnie dostępne.

Redakcja e-metro