Jak wybrać łyżwy?

Kiedy zbliża się okres zimowy, wielu osobom przypomina się możliwość świetnego spędzania czasu korzystając z łyżew. Ich wybór nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku znaleźć można wiele różnych egzemplarzy, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie kolorem i ceną. Jakie łyżwy wybrać – plastikowe czy skórzane? Co jest lepszym rozwiązaniem: łyżwy hokejowe czy figurowe? Na co zwracać uwagę przy wyborze łyżew? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znaleźć można w poniższym artykule.

Plastikowe czy skórzane – jakie łyżwy wybrać?

Decyzję o tym, czy wybieramy łyżwy plastikowe czy skórzane powinniśmy podjąć już na początku, gdyż wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia. Początkowi użytkownicy, którzy dopiero uczą się jeździć, najczęściej decydują się na plastikową skorupę. W konsekwencji nasza stopa i kostka jest mocno ustabilizowana, co jest bezpiecznym rozwiązaniem. Niestety korzystanie z tych łyżew przez dłuższy czas może okazać się niewygodne. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku egzemplarzy skórzanych. Łyżwy skórzane są zdecydowanie wygodniejsze i doskonale dopasowują się do kształtu, dzięki czemu czujemy się zdecydowanie bardziej komfortowo. Niestety osoby początkujące są znacznie bardziej narażone na kontuzje, dlatego też musimy zdecydowanie bardziej uważać.

Hokejowe czy figurowe – które będą najbardziej optymalnym rozwiązaniem?

Kolejną istotną kwestią jest to czy wybrać łyżwy hokejowe czy też figurowe. Tak naprawdę dużo w tym przypadku zależy od indywidualnych preferencji. Najczęściej wygląda to jednak następująco: mężczyźni decydują się na mocne, stabilne łyżwy hokejowe, natomiast panie wybierają lekkie, zgrabne łyżwy figurowe. Od każdej reguły istnieją jednak wyjątki, podobnie jest i w tym przypadku. Jeśli zależy nam na tym, aby poruszać się możliwie najszybciej, zaleca się łyżwy hokejowe. W tym przypadku mamy do czynienia z wieloma zabezpieczeniami, m.in. kostki, stopy, palców. Wynika to z tego, że hokej to sport kontaktowy i tym samym jest niebezpieczny. Łyżwy hokejowe najczęściej wybierane są ze sztucznych tworzyw, jednak w droższych modelach korzysta się ze skóry czy też włókna węglowego. Niestety stosunkowo średnio dopasowują się do stopy. Jeśli chodzi o łyżwy figurowe, mają one znacznie lżejszą konstrukcję i idealnie dopasowują się do stopy. Zaleca się je w sposób szczególny dla świetnie wprawionych łyżwiarzy, którzy mają już jakieś doświadczenie i umiejętności. Minusem tego rozwiązania jest mniejsza odporność na wszelkie uszkodzenia.

Redakcja e-metro