Jak wybrać najwłaściwsze buty na Komunię?

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej to z pewnością bardzo emocjonujący czas dla każdego dziecka. Dlatego też warto zadbać o to, aby strój i obuwie podkreślały rangę całego wydarzenia. Przyjęło się, że dla dziewczynki buty muszą być białe, a dla chłopca – czarne. Czy jednak faktycznie wybór jest tak ograniczony? I na co zwrócić uwagę poza kolorem?

Buty dla chłopca

Zazwyczaj wybór butów komunijnych dla chłopca jest łatwiejszy niż dla dziewczynki. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy zdecydujemy się na klasyczną opcję, czyli eleganckie czarne oxfordy (typowe półbuty wizytowe męskie lub chłopięce). Doskonale pasują zarówno do alby, jak i garnituru. W szczególności, jeśli twój syn założy na Komunię garnitur, doskonale zaprezentują się modele wykonane z lakierowanej skóry. Jeśli jednak wymagana jest alba, lepiej wybrać buty do komunii ze skóry licowej matowej lub zamszowej.

Jeśli nie przepadasz za klasyką i szukasz butów w oryginalnym kolorze dla swojego syna, warto przyjrzeć się półbutom w odcieniach brązu albo granatu. Takie fasony są równie eleganckie i szczególnie dobrze pasują do efektownej stylizacji z granatowym albo szarym garniturem. Warto jednak pamiętać, że decydując się na nie, lepiej postawić na modele wykonane z matowych materiałów.

Buty dla dziewczynki

Powszechny jest pogląd, że buty na Pierwszą Komunię Świętą dla dziewczynki powinny być białe. Jednak niektórzy chętnie odchodzą od tego tradycyjnego podejścia. Pastelowe odcienie, takie jak nude, écru lub jasna szarość są coraz częściej wybierane. Sprawdzają się doskonale, a dla wielu dziewczynek są jednocześnie bardziej praktyczne. Z pewnością znajdzie się dla nich więcej zastosowań niż tylko jeden dzień w ciągu całego życia.

Można też wybrać buty z dodatkowymi ozdobami, takimi jak subtelne cyrkonie, kokardki czy wzory kwiatowe, aby nadać im dziewczęcego wyglądu. Takie urozmaicenie sprawi, że twoja córka jeszcze chętniej będzie je nosiła podczas wszystkich ważnych spotkań.

Obuwie na specjalne okazje

Z całą pewnością buty komunijne powinny być eleganckie – idealnie pasują właśnie wymienione wyżej modele, dedykowane na specjalne uroczystości i wizyty. Najlepszym pomysłem są buty o klasycznym, stonowanym kolorze, a także cechujące się prostym wzornictwem z ewentualnymi drobnymi dodatkami. Dzięki temu dodają odrobinę elegancji strojom dzieci, nie odwracając jednocześnie uwagi od najważniejszych momentów całej uroczystości. Ponadto te buty nadają się do użytku również na inne większe okazje, takie jak uroczystości szkolne czy rodzinne.

Również istotne jest, aby buty były wygodne i odpowiednio dostosowane do rozmiaru stopy dziecka, dzięki czemu nie pojawią się odciski, bąble ani otarcia. Dziecko z pewnością będzie zadowolone z komfortu, zarówno podczas mszy, jak i późniejszego przyjęcia. Lepiej będzie przy tym postawić na modele wykonane z naturalnej skóry, które zapewnią większą wygodę oraz sprawią, że stopa cały czas będzie miała właściwą termoregulację.

Redakcja e-metro