Jak wyczyścić basen z glonów?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić basen z glonów? Najlepszym rozwiązaniem jest użycie odpowiednich preparatów. Jeśli szukasz sprawdzonych produktów, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu już teraz! 

  1. Jaki preparat na glony do basenu wybrać?
  2. Chemia basenowa – co jeszcze warto kupić?

Jak skutecznie pozbyć się glonów z basenu? Najlepszą opcją jest oczywiście regularne stosowanie odpowiedniej chemii basenowej, szczególnie że stosowanie samego chloru na glony w większości przypadku nie jest wcale skuteczne. Algi najczęściej rozwijają się w trakcie ciepłych i słonecznych dni – zarówno promienie, jak i wysokie temperatury sprzyjają powstawaniu glonów. Masz problem z algami, zmętniałą wodą, która przybrała częściowo lub całkowicie zielony kolor? Już teraz sprawdź, jaki preparat warto wybrać, aby rozwiązań problem z algami! Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Jaki preparat na glony do basenu wybrać?

Glony – zwane również algami – sprawiają, że woda w basenie staje się częściowo lub całkowicie zielona. Ale nie tylko, gdyż glony powodują także jej zmętnienie czy śliskość ścian. Jak temu zapobiec? Najlepszym rozwiązaniem jest regularne stosowanie odpowiednich preparatów, które zapobiegają pojawianiu się glonów w basenie. I chociaż z reguły do zwalczania glonów oraz zielonej wody wykorzystuje się chlor, to w wielu przypadkach nie jest on wystarczający. Dlatego właśnie warto sięgać po skuteczne produkty, dzięki którym nie tylko usuniemy glony w basenie, ale i znacząco zminimalizujemy ryzyko powstawania ich w przyszłości.

Zanim jednak zaczniesz szukać odpowiednich preparatów, musisz wiedzieć, że każdą walkę z glonami oraz zieloną wodę należy rozpocząć od wyregulowania pH. W takiej sytuacji warto wykorzystać tester, sprawdzić odczyn, a następnie użyć produktów do jego wyregulowania do poziomu 7.0. Kiedy już odczyn zostanie wyregulowany, możesz wprowadzić radykalne kroki – a mianowicie użyć środka, który zlikwiduje glony z Twojego basenu. A kiedy alg jest zbyt dużo lub gdy problem często powraca, warto dodatkowo wykorzystać specjalny preparat na glony do basenu. Jaki antyglon do basenu wybrać?

Jeśli szukasz skutecznego rozwiązania, polecamy zwrócić uwagę na preparat Desalgine Jet Bayrol. To popularny środek, który zwalcza glony w basenie, a dzięki odpowiedniej formule, zapobiega także powstawaniu piany w wodzie podczas jego dozowania. Aktualnie jest to najskuteczniejsza opcja na rynku, która doskonale radzi sobie zarówno z zieloną wodą, jak i śliskimi ścianami.

Warto wiedzieć, że wspomniany produkt z reguły wykorzystuje się jako uzupełnienie dezynfekcji chlorowanej lub tlenowej wody. Dzięki temu sama skuteczność dezynfekcji znacząco wzrasta, kiedy zostanie wsparta właśnie płynem przeciw glonom. Ponadto płynny algicyd nie wpływa w żaden sposób na pH wody basenowej. Jak wspominaliśmy, niniejszy algicyd nie powoduje piany, co może mieć duże znaczenie, szczególnie tam, gdzie mamy różnego rodzaju atrakcje wodne – na przykład wodospady, przeciwprądy czy tak zwane gejzery. Niepieniące się antyglony typu Desalgine to także świetna opcja dla fontann oraz basenów z wylewkami.

Kiedy już użyjesz wszystkich preparatów, musisz jeszcze w sposób mechaniczny wyczyścić swój basen. A mianowicie za pomocą szczotki przetrzyj zarówno dno, jak i ściany. Dzięki temu rozbijesz kolonie glonów i sprawisz, że będą jeszcze szybciej obumierać. Na koniec należy intensywnie przefiltrować wodę. Warto w tym przypadku dodać środki zwalczające glony, które skutecznie przyspieszą cały proces oczyszczania.

Chemia basenowa – co jeszcze warto kupić?

Jeśli masz basen, na pewno wiesz, że trzeba o niego odpowiednio dbać. Nie wystarczy po sezonie napuścić wodę i czekać, aż ta zagrzeje się pod wpływem promieni słonecznych. Poza wspomnianymi w pierwszej części preparatami zwalczającymi glony warto kupić także inne rozwiązania z zakresu chemii basenowej. Co może się przydać?

Na wyposażeniu powinieneś mieć odpowiednie produkty służące do dezynfekcji wody basenowej, specjalne tabletki o bakteriobójczym działaniu czy preparaty do przeprowadzania szokowego chlorowania. Warto kupić również testery, dzięki którym będziesz mógł zmierzyć w każdej chwili poziom pH, aktywny tlen czy chlor wolny. W dużych basenach doskonałym rozwiązaniem jest podstawowy fotometr, który jest elektronicznym urządzeniem gwarantującym dokładne i powtarzalne pomiary.

Chemia basenowa jest potrzebna przede wszystkim po to, aby bez problemu utrzymać czystą, krystaliczną wodę. Dlatego nie zwlekaj i już teraz sprawdź dostępne rozwiązania, a następnie wybierz te preparaty, których potrzebujesz. Wybór odpowiednich produktów oraz ich późniejszego dozowania uzależnione jest oczywiście od aktualnego stanu wody. Dlatego w pierwszej kolejności przeprowadź testy! Warto oczywiście zapoznać się z zaleceniami producenta, a przede wszystkim sprawdzić, jaka jest optymalna częstotliwość dozowania i czy pierwsze zastosowanie powinno mieć miejsce od razu po napełnieniu basenu określoną ilością wody. Dzięki temu można uzyskać najlepsze efekty.

Redakcja e-metro