O nas

E-Metro to blog ogólnotematyczny regularnie publikujący merytoryczne i ciekawe artykuły z najważniejszych dziedzin.

Na naszym portalu prezentujemy treści, które odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania.

KONTAKT

Jaką choinkę wybrać? Choinka sztuczna czy żywa?

Wybrać choinkę sztuczną czy naturalną? Zwolennicy naturalnych rozwiązań nie mają wątpliwości, że żywa choinka jest lepszym wyborem, ale sztuczna choinka też ma wiele zalet. Jakie są zalety syntetycznych drzewek? Czy wybór sztucznej choinki może być słuszny? Przeanalizujemy zalety i wady obu rozwiązań.

Choinka naturalna – piękna i ekologiczna

Żywa choinka jest lepszym wyborem z ekologicznego punktu widzenia – drzewka pochodzą ze specjalnych plantacji, a po sezonie łatwo jest zutylizować. Mogą na przykład stać się kompostem. Są piękne i pachną lasem, wprowadzając do domu atmosferę świąt. Jednak wybór żywego drzewka jest jednorazowy. Każdego roku trzeba ponieść koszt świeżej choinki, by potem wyrzucić ją na śmietnik.

Problematyczne może być również częste podlewanie drzewka i sprzątanie jego igieł – nawet codziennie. Po sezonie choinkę trzeba wyrzucić do specjalnego pojemnika. Żywe choinki w donicach rzadko przyjmują się w gruncie, więc jeśli chcemy je posadzić na działce, musimy się liczyć z tym, że prawdopodobnie nie przetrwają.

Choinka sztuczna – praktyczna i wielokrotnego użytku

Sztuczna choinka nie przypomina już chudych, brzydkich egzemplarzy, jakie pamiętamy sprzed kilku dekad. Współczesne plastikowe drzewka są tak produkowane, że wyglądają jak żywe. Mają specjalnie uformowane igły i gałęzie, które sprawiają, że sosna, jodła czy świerk do złudzenia przypominają prawdziwe choinki. Niektóre egzemplarze są designerskie i stanowią stylowy dodatek do wnętrz – zobacz choinki na pniu, które świetnie prezentują się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Podkreślają urok aranżacji skandynawskich, w stylu vintage i boho.

Zaletą sztucznych drzewek jest praktyczność. Nie trzeba ich pielęgnować ani podlewać. Nie tracą igieł w takiej ilości jak naturalne drzewka, więc nie trzeba codziennie wokół nich sprzątać. Minusem może być konieczność zorganizowania miejsca do przechowywania choinki poza sezonem. Jeśli drzewko się znudzi, nie musisz go wyrzucać. Możesz je sprzedać lub oddać – chętni na pewno się znajdą, ponieważ ładne choinki sztuczne nie wychodzą z mody przez dekady.

Sztuczne choinki jak żywe – idealne odwzorowania nieidealnej natury

Producenci sztucznych choinek chcą nadawać drzewku odrobinę realizmu, dlatego rezygnują z jednolitych, zielonych igiełek i zastępują je do złudzenia przypominającymi naturalne, na przykład z charakterystycznymi odrostami przy gałązkach. Inna propozycja to choinka sztuczna ośnieżona, która wygląda jak wyciągnięta z zimowego leśnego krajobrazu. Można wybierać modne gatunki sztucznych choinek, takie jak sosna himalajska, świerk alpejski czy jodła kaukaska. Wybór jest naprawdę spory i choinki trudno odróżnić od naturalnych pierwowzorów.

Podsumowanie – choinka świeża czy sztuczna?

Naturalne choinki są wyborem bardziej ekologicznym zarówno w produkcji, jak i utylizacji. Są piękne w swej naturze, jednak ich pielęgnacja może być kłopotliwa. Trzeba je podlewać i gubią igły. Są też wyborem jednorazowym i po sezonie trzeba je wyrzucić w przeciwieństwie do sztucznych choinek, które mogą zdobić dom co sezon. Sztuczne choinki można używać co sezon, a ich wygląd nie odbiega od choinek naturalnych.

Redakcja e-metro