MacBook Pro, Ipad, Iphone – maksymalizacja wydajności i wymiana baterii

Wszystkie produkty firmy Apple wyposażone są w baterie litowo-jonowe. W stosunku do akumulatorów starszej generacji, wyróżnia je znacznie większa żywotność, wydajność i szybkość ładowania. Są lekkie, kompaktowe i przyjazne dla środowiska. Dzięki stosowaniu prostych zasad można skutecznie wpływać na kondycję ogniw litowo-jonowych, co pozwoli dłużej cieszyć się możliwościami urządzenia bez konieczności jego serwisu.

Kiedy potrzebna jest wymiana baterii MacBook Pro, Ipad i Iphone?

Jak wszystkie akumulatory, również i te stosowane w produktach firmy Apple, kiedyś ulegną zużyciu. Jeśli urządzenie wymaga coraz częstszego ładowania, potrzebna będzie wymiana baterii. Poszczególne urządzenia różnią się spodziewaną żywotnością ogniw, wyrażoną w pełnych cyklach ładowania:

  • wymiana baterii MacBook Pro może być konieczna po przekroczeniu 1000 pełnych cykli naładowania, co w zależności od modelu i sposobu użytkowania daje ok. 3-4 lata,
  • wymiana baterii iPad również będzie potrzebna po 1000 cyklach ładowania, kiedy to wydajność akumulatora spadnie o 20%,
  • wymiana baterii iPhone powinna nastąpić średnio co 2–3 lata, a dokładniej po osiągnięciu 500 cyklów ładowania. Do tego czasu akumulator zachowa nie więcej niż 80% pojemności startowej.

Wymianę baterii należy powierzyć serwisowi Apple. Producent udziela rocznej gwarancji w przypadku akumulatorów posiadających wady fabryczne.

Jak przedłużyć żywotność i wydajność baterii Apple?

Na żywotność, a co za tym idzie, konieczność częstej wymiany baterii, można pozytywnie wpływać, wdrażając kilka prostych nawyków takich jak:

  • bieżąca aktualizacja oprogramowania iOS, macOS,
  • unikanie ekspozycji na skrajne temperatury, zwłaszcza przekraczające 35°C. Optymalna dla urządzeń temperatura mieści się w zakresie 16°C–22°C,
  • ściąganie na czas ładowania niektórych rodzajów etui, powodujących niekorzystną dla wydajności baterii akumulację temperatury,
  • właściwe przygotowanie akumulatora na czas dłuższej bezczynności, tj. naładowanie baterii do połowy, odłączenie urządzenia od źródła zasilania i umieszczenie go w suchym i chodnym miejscu.

Warto także zoptymalizować ustawienia specyficzne dla danego urządzenia. W przypadku Ipoda i Iphone’a może to być przyciemnianie i automatyczna zmiana jasności ekranu, a  MacBooka Pro –  wybór ustawień w panelu Oszczędzanie energii.

Wymiana baterii iPad, iPhone i Macbook Pro to nieunikniona konieczność

Mimo umiejętnego użytkowania akumulatora, jak w przypadku wszystkich urządzeń, wymiana baterii jest nieunikniona. Jeśli po kilku latach użytkowania zdarza się samoczynne wyłączanie urządzenia, potrzebne jest coraz częstsze jego ładowanie i występują trudności z uruchomieniem w warunkach niskiej temperatury, wówczas należy je oddać do autoryzowanego serwisu. Dzięki wymianie baterii ulubione urządzenie Apple będzie znów działać jak nowe, co pozwoli znowu w pełni korzystać z jego możliwości.

Redakcja e-metro