Małe mieszkanie – duża rodzina. Jak urządzić wnętrza, aby było funkcjonalne, pomimo niewielkiej kubatury

Nie każda rodzina dysponuje dużym metrażem mieszkania. Częściej duże rodziny muszą gnieździć się na 60 metrach kwadratowych, a mieszkanie wcale nie tak ogromne, 80-90 metrowe pozostaje w sferze ich marzeń. Niewielka powierzchnia użytkowa nie oznacza jednak, że nie da się jej urządzić funkcjonalnie. Poznaj nasze pomysły. 

Przeszklenia powiększą optycznie przestrzeń, postaw na witrynę w salonie i szafę ze szklanym frontem 

Oczywiście to przeszklenia najlepiej powiększają optycznie przestrzeń. Dlatego nie można bać się wieszania wielu luster, bo dają głębię, a także odbijają światło. A przecież 7 lat nieszczęścia po zbiciu lustra to tylko zabobon. Przeszklone mogą być blaty zabudowy kuchennej, ale szkło może znaleźć się również zamiast płytek na ścianie, w miejscu nad blatami roboczymi i kuchenką, czyli tam, gdzie można się spodziewać najwięcej brudu i tłuszczu. Połyskujące elementy w małej kuchni sprawią, że mimo niewielkiej przestrzeni będzie sprawiała wrażenie bardziej przestronnej. Oczywiście kluczowe jest odpowiednie ustawienie mebli. W salonie czy sypialni doskonale sprawdzi się witryna albo kredens. Przeszklone meble są reprezentacyjne i świetnie eksponują dekoracje. Sprawdzi się również szafa ze szklanym frontem, która pomoże zawsze nienagannie przygotować się do wyjścia i przedtem zweryfikować czy na pewno wszystko do siebie pasuje. Odpowiednio ustawiona szafa ze szkłem odbija także wnętrze, dzięki temu można widzieć to, co dzieje się za nami, co bywa pomocne przy pilnowaniu małych dzieci.     

Rozkładany stół sercem salonu, a na co dzień zajmie niewiele miejsca   

salon

W małym mieszkaniu dużej rodziny nie może zabraknąć rozkładanego stołu. Na co dzień będzie miał mniejsze gabaryty, wszak nie zawsze wszyscy siadają do wspólnego posiłku. Jednak od święta musi wystarczyć miejsca dla każdego. System rozkładania musi być zatem prosty, a stół niezbyt ciężki. Pewnym trikiem na niewielkiej przestrzeni może być postawienie rozłożonego stołu po przekątnej. Dzięki temu zyska się więcej miejsca. Oczywiście sofa musi być maksymalnie przesunięta do ściany. Co do krzeseł, można wykorzystać te wysokie, przypominające hokery, które na co dzień będą stały w kuchni przy rozkładanym blacie, a także te, które na co dzień stoją przy stole. W zanadrzu można mieć również składane krzesła, które można zmieścić w szafie.    

Meblościanki wiszące i pawlacze zaoszczędzą przestrzeń użytkową  

Ergonomia na niewielkiej przestrzeni przy dużej rodzinie jest trudna do uzyskania. Warto jednak spróbować i zdecydować się na meblościanki wiszące. Takie modele świetnie pasują do nowoczesnych salonów w stylu skandynawskim czy hi-tech. Można zdecydować się na białe moduły, które dodatkowo powiększą optycznie przestrzeń. Sprawdzi się również jasny kolor drewna z widocznymi słojami i sękami. W przedpokoju przestrzeni jest bardzo mało, dlatego, aby zyskać więcej miejsca do przechowywania nad wejściem można zamontować pawlacze. Popularne wiszące szafki rodem z PRL zyskują coraz większą popularność.   

Wykorzystaj meble modułowe w pokoju dzieci 

garderoba

Pokój dzieci, które rodzeństwo musi dzielić jest najtrudniejszy do urządzenia. Pomóc mogą meble modułowe. Łóżka piętrowe dla mniejszych dzieci, albo regały zamieniające się w nocy w wygodne łóżka. Są i takie modele, gdzie szafa klasyczna czy narożna połączona jest z łóżkiem, a dodatkowo modele łóżek z wysuwanym materacem. Od Ciebie zależy na które rozwiązanie się zdecydujesz. Jeśli chcesz oddzielić dwie przestrzenie, to na pewno sprawdzi się parawan.    

Rozkładany narożnik w salonie w nocy zamieni się w funkcjonalne łóżko 

Wiemy już nieco więcej o uzupełnieniu poszczególnych przestrzeni, jednak, gdy do dyspozycji są zaledwie dwa pokoje sypialnia rodziców musi znaleźć się w salonie. Zatem wybieramy do niego rozkładany narożnik, który w dzień będzie pełnił rolę reprezentacyjną, a także kącika wypoczynkowego. Takie meble tapicerowane są coraz wygodniejsze, a używane w nich wypełnienia solidne i trwałe. Taki element wpisuje się również w nowoczesny design użytkowy, gdzie wielofunkcyjność ma znaczenie.    

Niewielka kubatura nie musi być przeszkodą do stworzenia funkcjonalnego mieszkania dla dużej rodziny. Warto pamiętać zarówno o designerskich trikach, jak i wybierać meble modułowe, a także wiszące.  

Redakcja e-metro