Maty piankowe do zabawy i nauki

Łączą w sobie praktykę z walorami edukacyjnymi. Maty piankowe, bo o nich mowa, podbiły serca i zdobyły zaufanie wielu rodziców. Świetnie sprawdzają się w przypadku niemowląt oraz starszych dzieci. Na co zwrócić uwagę kupując matę piankową oraz jak ją czyścić, aby długo służyła i wyglądała estetycznie?

Maty piankowe dostępne na rynku

W sklepach online oraz stacjonarnych można znaleźć różnego rodzaju maty piankowe. Od całych mat aż po puzzle, które dowolnie możemy rozbudowywać. Na sklepowych półkach dostępne są również różne typy mat. Jeżeli zależy nam na macie piankowej, która ma raczej służyć jako wyłącznie miejsce do zabawy, to możemy wybrać gładką. Jednak warto rozważyć w przypadku niemowląt maty kontrastowe, czy w przypadku większych dzieci maty z alfabetem, czy liczbami. Dają one możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym. Dziecko bawi się i uczy jednocześnie. Poza klasycznymi matami piankowymi do wyboru są również przedstawiające zwierzątka, kształty geometryczne, czy nawet takie z bohaterami ulubionych bajek. Co istotne, wybór jest na tyle szeroki, że z łatwością dobierzemy matę do aranżu wnętrza.

Jak czyścić matę piankową?

Wielu rodziców przed zakupem wstrzymuje jednak obawa, że nie będą w stanie dokładnie wyczyścić maty piankowej lub puzzli. Jednak okazuje się, że nawet jeżeli dziecko ubrudzi je jedzeniem, utrzymanie ich w czystości jest niezwykle proste. Co jednak istotne w dbaniu o higienę piankowych mat, to systematyczność. Należy na bieżąco myć maty piankowe.

Zwłaszcza jest to ważne w przypadku małych dzieci, które ulewają, ślinią się oraz dużych, które często wylewają napoje. Szybkie wytarcie maty i jej umycie gwarantuje długi czas jej użytkowania. Jak jednak umyć matę?

Aby wyczyścić matę piankową, wystarczy miękka gąbka lub ściereczka. Wystarczy je lekko zwilżyć i wytrzeć matę na mokro. Można również matę umyć lekko wilgotnym mopem. W razie potrzeby, puzzle można umyć pod prysznicem lub w wannie, bezpiecznym, delikatnym detergentem. Matę można również włożyć do pralki i wyprać. Jednak wówczas temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, najlepiej wybrać program syntetycznych tkanin. Nie używamy również wtedy płynu do płukania, czy zmiękczającego.

Redakcja e-metro