Na co zwrócić uwagę przy wyborze zakładu pogrzebowego?

Wybór firmy, która kompleksowo zajmie się organizacją pochówku, nie należy do najłatwiejszych. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników. Najważniejsze jest, rzecz jasna, odpowiednie podejście osób pracujących w danym zakładzie. Powinno być serdeczne, współczujące i pełne empatii. Na co jeszcze warto zwracać uwagę, dokonując wyboru? Komu na pewno warto zaufać?

Kompleksowe dbanie o potrzeby najbliższej rodziny

W przypadku zakładów pogrzebowych liczy się kompleksowe podejście. Chodzi bowiem o to, by w dniach poprzedzających pochówek rodzina zmarłej osoby nie musiała koncentrować się na niczym innym poza spokojnym przeżywaniem żałoby.

W jej obliczu rzadko kto jest w stanie skupić się na kwestiach formalnych czy na załatwianiu różnego rodzaju spraw organizacyjnych. Od tego są fachowcy, którzy służą niezbędnym wsparciem i doradztwem w trudnym okresie.

Przy wyborze firmy pogrzebowej warto kierować się opiniami osób, które już z nią współpracowały. Byli klienci zwykle są w stanie określić, czy w okresie po śmierci bliskiego czuły się otoczone profesjonalną pomocą.

Jakie usługi są oferowane w zakładzie pogrzebowym?

W rekomendowanych firmach pogrzebowych wachlarz usług jest wyjątkowo szeroki i obejmuje nie tylko transport ciała czy kremacje, ale także organizowanie oprawy pogrzebowej i dopełnianie wszelkich formalności.

Do przykładowych usług pogrzebowych zaliczają się:

  • pośrednictwo w załatwianiu aktu zgonu,
  • rezerwowanie terminu pogrzebu na cmentarzu,
  • uiszczanie opłat w imieniu rodziny zmarłego,
  • przygotowanie zmarłej osoby do pogrzebu,
  • zamawianie i odbieranie wieńców,
  • przygotowywanie klepsydr i nekrologów,
  • czynności grabarskie.

Dobrze, jeśli to na zakładzie spoczywają także obowiązki związane z pośredniczeniem w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego z takich instytucji jak ZUS, KRUS czy MON.

Jak powinny być organizowane uroczystości pogrzebowe?

Pochówek, niezależnie od tego, czy ma charakter świecki, czy wyznaniowy, powinien odbywać się z poszanowaniem godności zmarłego i przy uwzględnieniu potrzeb najbliższych osób. To właśnie empatyczne, pełne zrozumienia i indywidualnego podejścia usługi wyróżniają się na rynku.

Właśnie tym cechuje się Zakład Usług Pogrzebowych Anubis z Wrocławia. Firma ta od lat zajmuje się organizacją pochówków, konsultując się w każdym aspekcie z rodziną. Wszystko odbywa się także w porozumieniu z cmentarzami komunalnymi i parafialnymi.

W przypadku pochówku o charakterze bezwyznaniowym uroczystościom zawsze towarzyszy zatrudniony Mistrz Ceremonii Pogrzebowej. To właśnie on – po skonsultowaniu się z najbliższymi zmarłego – układa mowę pogrzebową, czczącą pamięć nieboszczyka.

Redakcja e-metro