Na jaki dywan do salonu się zdecydować?

Dywan stanowi doskonałą dekorację do salonu. Nadaje całemu pomieszczeniu przytulności, a jego funkcjonalne cechy – związane z ciepłem i wyciszeniem hałasów – są doceniane przez niejedną osobę. Jednak zanim kupisz ten dodatek, warto poznać kilka cech, które pomogą dobrać idealny wariant.

Jak dywan wpływa na pomieszczenie?

 Wszystko, co umieszczamy w danym pomieszczeniu, może mieć wpływ na jego wygląd, poczucie estetyki osób znajdujących się w środku i komfort. Jednocześnie będzie wiązało się ze specyficznymi obowiązkami, związanymi z koniecznością utrzymania przedmiotów w czystości i cyklicznej pielęgnacji.

Nie należy zapominać także o tym, że dywany wpływają optycznie na rozmiar pomieszczenia i mogą komponować się z otaczającymi przedmiotami lub przeciwnie – kontrastować i nadać wnętrzu nowego charakteru. Przykładowo, dywany białe sprawiają, że salon wydaje się większy niż jest w rzeczywistości. Położenie ich w centralnej części nada optycznej głębi.

Wyznacz strefy w salonie za pomocą dywanu

Jeśli Twój salon jest pomieszczeniem o otwartym układzie, warto użyć dekoracji do wyznaczenia w nim konkretnych stref. Dywan z długim włosiem umieszczony przy stole dla gości nada wnętrzu niezwykłej przytulności i pozwoli zrelaksować się. Natomiast jeśli posiadasz dużą biblioteczkę w salonie, dywan w pełni wyznaczy prywatną strefę, w której pogrążenie się we własnym świecie odbędzie się na jeszcze wyższym poziomie.

Jeśli planujesz umieścić umieścić dywan pod sofą lub kanapą upewnij się, że będzie wystawał poza jej obrys na około dwudziestu-trzydziestu centymetrów. Dzięki temu dodatek będzie wyglądał najestetyczniej.

Jaki kształt dywanu sprawdzi się w salonie?

Kolor dodatków jest niezwykle istotny. Jeśli nie jesteś pewien na jaki warto się zdecydować, postaw na neutralne barwy. Dywany szare i pastelowe sprawdzą się w większości przypadków. Ich tonacje współgrają z meblami i innymi dodatkami. Jednak nie tylko barwa jest ważna. Liczy się także sam kształt dywanu. Najczęściej wyróżnia się modele okrągłe, prostokątne i kwadratowe. W nowoczesnych wnętrzach warto postawić na czworokątne formy. W mniejszym salonie dobrze wyglądają warianty kwadratowe. Z kolei jeśli cenisz sobie styl vintage i chcesz dodać pomieszczeniu dużej porcji przytulności – dywany okrągłe będą idealne. Natomiast warianty w formie wieloboku sprawdzą się, jeśli cenicie sobie dawkę ekstrawagancji i lubicie, gdy niebanalne dodatki przyciągają uwagę już na pierwszy rzut oka.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-metro