Najważniejsze zasady w kwestii utrzymania czystości w obiektach

Utrzymywanie higienicznej czystości w obiektach tylko z pozoru wydaje się łatwym zadaniem, ale wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz zainwestowania w szkolenia personelu i w profesjonalny sprzęt. Z tego względu wielu właścicieli biznesów i zarządców obiektów stawia na usługi porządkowe świadczone przez firmy zewnętrzne. W artykule omówimy najważniejsze trendy oraz zasady utrzymywania czystości w obiektach komercyjnych, podpowiemy również, na co zwracać uwagę przy wyborze firmy porządkowej.

Harmonogram sprzątania w miejscu pracy

Jedną z ważniejszych zasad, jaką należy się kierować podczas sprzątania obiektów komercyjnych, jest ustalenie harmonogramu prac i przestrzeganie go. W harmonogramie powinny znaleźć się wszystkie czynności niezbędne do utrzymywania czystości w budynku, a także częstotliwość ich wykonywania. Wśród nich wyróżnia się prace, które należy wykonać codziennie (np. mycie toalet, uzupełnianie środków czystości, mycie podłóg w ciągach komunikacyjnych lub opróżnianie koszy na śmieci) oraz czynności wykonywane cyklicznie, (mycie okien, odpylanie regałów, mycie przeszkleń i balustrad). Harmonogram prac zwykle dopasowany jest do indywidualnych potrzeb klienta, do specyfiki obiektu, a nawet do natężenia ruchu w budynku.

Usługi porządkowe a ekologia – środki czystości i sprzęt do sprzątania

Profesjonalne firmy porządkowe starają się działać wg zasad zrównoważonego rozwoju. Ograniczenie zużycia wody i mediów oraz wybór ekologicznych, ale skutecznych środków czystości – to nie tylko troska o środowisko naturalne, ale to również spora oszczędność dla przedsiębiorców. Niektóre firmy wykorzystują nowoczesne rozwiązania – np. mycie wodą z ozonem. Ta technologia całkowicie eliminuje konieczność używania chemii, ponieważ zastosowany ozon nadaje wodzie właściwości odkażające.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest dobór sprzętu sprzątającego. Renomowana firma porządkowa zawsze stara się dopasować narzędzia do specyfiki i do wielkości obiektu. Dzięki temu można przyspieszyć wiele czynności, a nawet je zautomatyzować, ograniczyć zużycie wody, mediów i produkcję ścieków.

Profesjonalna firma porządkowa to nie tylko sprzątanie obiektów

Dzisiaj jedna firma może oferować różnorodne usługi porządkowe. To korzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy – pozwala oszczędzać czas oraz środki finansowe. W ramach współpracy można liczyć m.in. na sprzątanie terenów zewnętrznych obiektu, czyszczenie wysokościowe, a nawet skorzystać z usługi pielęgnacji zieleni przy budynku.

Omawiając zasady sprzątania obiektów, należy wspomnieć również o tym, że wielu klientów oczekuje nie tylko wysokiej jakości usługi, ale również doskonałej organizacji pracy. A czynności wykonywane przez ekipę sprzątającą, nie powinny w żadnym stopniu angażować Twoich pracowników oraz klientów. Usługi porządkowe mogą być wykonywane np. poza godzinami pracy biura lub w momencie, kiedy ruch w obiekcie jest najmniejszy.

Tutaj świetnie sprawdzają się np. mobilne grupy sprzątające – doświadczona ekipa specjalistów zjawia się w wyznaczonym czasie w obiekcie. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku, gdy przedsiębiorca zarządza wieloma obiektami.

Redakcja e-metro