Oryginalne dekoracje z palet do Twojego ogrodu

Aby cieszyć się pięknym ogrodem z przytulnym miejscem do wypoczynku, nie trzeba wydawać fortuny. Zamiast kupować meble czy dekoracje – lepiej wykonać je samodzielnie, wykorzystując do tego palety. To dający ogromne możliwości, a jednocześnie tani, a czasem nawet darmowy, naturalny materiał. Jak stworzyć oryginalne ogrodowe dekoracje z palet?

Akcesoria ogrodowe z palet – szybko, tanio i w zgodzie z naturą

Palety jeszcze niedawno traktowane były jako odpad. Służyły jako zabezpieczająca platforma podczas transportu, a potem były wyrzucane. Dziś są wręcz poszukiwane na internetowych aukcjach czy forach – okazało się bowiem, że stanowią świetny materiał mebli i akcesoriów diy (do it yourself – zrób to sam). Funkcjonują jako podstawa pod materac, tworząc efektowne łóżko, czy jako oryginalny, nieco loftowy stolik w salonie, ale najchętniej wykorzystywane są w ogrodzie.
Dekoracje z palet doskonale odnajdują się w otoczeniu rozmaitych drzew i krzewów. Jako naturalny materiał tworzą z nimi spójną, przyjemną dla oka całość. Ponieważ pochodzą z odzysku są bardzo tanie, a czasem darmowe – wiele osób chętnie pozbywa się ich, nie chcąc zapłaty. Z palet wyczarować można zarówno meble ogrodowe, jak i rozmaite dekoracje, od zwykłych donic na kwiaty, po ogród wertykalny. Ich wykorzystanie do stworzenia swojego wymarzonego ogrodu to przy okazji sposób na zadbanie o środowisko: udany recykling na własną rękę!

Jak zbudować meble ogrodowe z palet?

Palety są wykonane w całości z naturalnego drewna. Są mocne i trwałe, przez co idealnie nadają się jako baza do zbudowania funkcjonalnych i estetycznych mebli ogrodowych. Wystarczy podejrzeć pomysły w sieci lub zdać się na własną kreatywność, żeby stworzyć z nich wygodne meble wypoczynkowe albo klimatyczną huśtawkę ogrodową, a nawet domek do zabawy czy piaskownicę dla dzieci.
Do palety wystarczy dokręcić kółeczka, żeby powstał z niej praktyczny stolik ogrodowy. Przez połączenie kilku palet bez problemu można zbudować ławkę z oparciem albo podest pod ogrodowy leżak. W internecie nie brakuje instrukcji, dzięki którym z kilku palet można stworzyć duży stół i wygodną kanapę na ogrodowe przyjęcia. Niektórzy wykorzystują nawet ten łatwo dostępny i tani materiał do budowy ogrodowej huśtawki albo domku do zabawy dla dzieci.
Ogromną zaletą palet jest to, że są bardzo „plastyczne”, tzn. można je wykorzystywać na wiele sposobów. Aby dodatkowo spersonalizować meble, wystarczy pomalować je na wybrany kolor czy położyć na kanapę wybudowaną z palet kolorowe poduszki. Efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania.

Dekoracje z palet – ozdoba do każdego ogrodu

Jeśli ogród ma się stać przytulną oazą dla wszystkich domowników, warto zadbać także o detale – to dekoracje tworzą klimat i czynią przestrzeń miłą dla oka. Palety doskonale nadają się również do tego celu: wystarczy kilka sztuk palet, farba i chwila wolnego czasu, żeby wyczarować prawdziwe cuda do ogrodu.
Jakie dekoracje z zrobić z palet? Wystarczy jedną z nich postawić w pionie, a następnie zabudować dno w odstających przestrzeniach i włożyć do nich donice z ziołami, aby stworzyć uroczy ogród wertykalny. Ciekawym pomysłem jest także zamontowanie donic z roślinami na elementach drewnianych.
Wiele osób wykorzystuje palety do stworzenia dużych donic ogrodowych albo drewnianych półek do przechowywania ogrodowych akcesoriów. Mając do dyspozycji kilka-kilkanaście palet, można zbudować również drewniany płotek osłaniający przed przechodniami czy sąsiadami albo stylową altankę. Jako wytrzymałe, wysokiej jakości naturalne drewno palety nadają się również na tarasowy podest.
Palety świetnie prezentują się w stanie surowym – w takiej wersji spodobają się zwłaszcza miłośnikom stylu loftowego. Równie dobrze można je jednak pokryć lakierem lub kolorową farbą, by zaprojektować meble i dekoracje do ogrodu w dowolnej estetyce, od klasycznej, przez skandynawską, po boho. W każdej chwili akcesoria można także przemalować, nadając im nowe życie i tanio oraz szybko po raz kolejny zmieniając swój ogród nie do poznania.

Redakcja e-metro