Podstawa bezpieczeństwa każdego rowerzysty

Okres wakacji to czas przede wszystkim odpoczynku, ale też różnorodnych form aktywności, szczególnie na świeżym powietrzu, kiedy to dzień jest długi, a pogoda przyjemna i słoneczna. Niektórzy wyjeżdżają nad morze, lub w góry. Inni wybierają spływy kajakowe, piesze wycieczki, lub wyjście na kąpielisko czy basen, ale niewątpliwie jedną z najczęściej praktykowanych form aktywnego wypoczynku są wycieczki rowerowe. Nic zresztą dziwnego, niemalże każdy posiada na własny użytek jakiś rower, czy to klasycznego składaka czy górala. Na obecną chwilę nawet i miasta dołączyły do promowania aktywnego wypoczynku zapewniając liczne rowery do wypożyczenia, które można wykorzystywać wedle uznania – czy to krótka trasa do centrum miasta, na zakupy, czy wypad ze znajomymi nad wodę. Możliwości jest wiele, lecz wybierając pozornie niewymagającą czynność, jaką dla wielu jest jazda na rowerze, należy pamiętać o zadbaniu o nasze bezpieczeństwo i zdrowie i odpowiednio przygotować się do każdorazowego wejścia na rower.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Podstawą każdego rowerzysty, czy to amatora hobbysty, czy też profesjonalisty jest kask rowerowy. Kask to gwarancja bezpieczeństwa. Nie zapominajmy, że podczas gdy MY korzystamy z wolnego czasu urządzając sobie wycieczkę rowerową, otaczający nas świat funkcjonuje bez zmian, ruch samochodowy nie ulega zmniejszeniu, roboty drogowe zatrzymaniu, a piesi wcale nie znikają z przejść. Będąc uczestnikami ruchu spoczywa na nas obowiązek bezpiecznej i rozsądnej jazdy. Odpowiedni strój i kask świadczą o naszej świadomości i umiejętności jednoczesnego funkcjonowania i poruszania się wraz z pozostałymi uczestnikami ruchu – pieszymi i kierowcami samochodów. Nawet jeśli planujemy wycieczkę poza miasto, do lasu czy też na wieś, pamiętajmy o kasku rowerowym. Najlepszym zdarzają się upadki, a niezwykle trudno przewidzieć ukształtowanie terenu w nieznanej nam dotychczas lokalizacji, czy warunki atmosferyczne. Śliska nawierzchnia, przewrócone drzewa, czy chociażby kamienie i błoto mogą przyczynić się do wypadku, podczas którego to nasza głowa jest najbardziej narażona na urazy. Bądź rozsądnym rowerzystą, załóż kask rowerowy.

Ochrona razy dwa!

Kask rowerowy nie chroni nas wyłącznie przed urazami mechanicznymi. Podczas upałów chroni nas również przed szkodliwymi efektami działania słońca. Przede wszystkim przed udarem słonecznym. Wakacje i lato to czas kiedy najczęściej wsiadamy na rower, a ten sezon charakteryzuje się wysoką temperaturą i silnym słońcem, dlatego konieczna jest ochrona głowy, nie tylko przed możliwym urazem, ale i udarem.

Dla opornych

Kask rowerowy może się wydawać śmieszny, lecz naprawdę chroni nasze zdrowie i życie. Musimy o tym pamiętać. Obecnie sklepy oferują szeroką gamę akcesoriów rowerowych, w tym kasków. Natomiast jeśli żaden nie spełnia Twoich wymagań, spersonalizuj go i wyróżniaj się. Nikt nie powiedział, że bezpieczeństwo jest równoznaczne z nudą. Skoro możesz udoskonalić swój rower, zrób to samo z kaskiem. Odpicuj swój kask i spraw żeby każdy rozglądał się za Tobą. Nie musisz być profesjonalistą żeby stać się wzorem. Bądź unikatowy i rozsądny. Zadbaj o siebie i innych zakładając kask rowerowy. Bądź dojrzałym rowerzystą, załóż kask!

Redakcja e-metro