Poznaj growbox, czyli wszystko, co potrzebne do uprawy roślin w jednym pudełku!

W ciągu ostatnich kilku lat hydroponika, czyli growbox – uprawa roślin bez gleby – zazwyczaj w wodzie – stała się bardzo popularnym sposobem uprawy żywności. Z tego powodu zestawy specjalnie stworzone do uprawy roślin w pomieszczeniach growbox są również łatwo dostępne w sklepach online. Zerknijmy czym dokładnie charakteryzuje się taki growbox i dlaczego warto go mieć.

Czym jest growbox?

Zestawy do uprawy hydroponicznej typu growbox ułatwiają początkującym uprawianie hydroponiki, zapewniając światło, system dostarczania składników odżywczych do roślin, podłoże uprawowe i wszystko inne, co potrzebne do uprawy roślin w niezależnym środowisku. Zestawy do uprawy hydroponicznej typu growbox są dostarczane już w gotowej wersji, dzięki czemu nikt nie będzie miał problemu z uprawą roślin z ich pomocą.

Owszem, co bardziej ambitni ogrodnicy mogą zbudować samodzielnie systemy hydroponiczne do uprawy od podstaw, ale gotowe growbox znaczenie ułatwiają do zadanie, na przykład eliminując potrzebę konfiguracji i konserwacji. Główną różnicą w dostępnych na rynku pojemnikach do uprawy jest rodzaj systemu hydroponicznego, z jakiego korzystają. Istnieją dwa główne typy: aktywny i pasywny. Typy aktywne używają pompy do dostarczania składników odżywczych do roślin, podczas gdy typy pasywne karmią rośliny przez podłoże uprawowe.

Czego można się spodziewać przy uprawie typu growbox?

Optymalne dostarczanie składników odżywczych do roślin w zestawach typu growbox pozwala im rosnąć od 30 do 50 procent szybciej i osiągać wyższe plony niż w przypadku klasycznej uprawy. Światło, woda i składniki odżywcze, a nie gleba, to trzy podstawowe elementy potrzebne do wzrostu. W przypadku hydroponicznych pojemników do uprawy składniki odżywcze są dostarczane w określonym czasie, w roztworze wodnym, który regularnie przepływa przez korzenie lub przez okresowe zalewanie – w zależności od tego, na jaki growbox się postawi. Dodatkowy tlen w podłożach uprawowych pomaga stymulować wzrost korzeni. Dzięki temu rośliny nie muszą szukać składników odżywczych, tak jak ma to miejsce w glebie. Zamiast tego ta oszczędzona energia jest przeznaczana na wzrost i produkcję owoców.

Szkodniki i patogeny przenoszone przez glebę mogą opóźniać wzrost roślin poprzez choroby. Rośliny uprawiane hydroponicznie w growbox mają mniej problemów z inwazją robaków, grzybami i chorobami. Pożywki nie sprzyjają wzrostowi chwastów, co oznacza, że niepożądane rośliny nie konkurują o pożywienie i wodę. Inne problemy z glebą, takie jak słaby drenaż, czy niejednolita tekstura, również nie występują w tym konsekwentnie utrzymywanym podłożu.

Artykuł powstał we współpracy z https://maxgrowshop.pl/

Redakcja e-metro