Spokojna twoja rozczochrana…broda, czyli jak wybrać najlepszą szczotkę do pielęgnacji krótkiego i długiego zarostu

Czy wiesz, że włosy na brodzie są dwa, a nawet trzy razy grubsze od tych na głowie? To powoduje, że szczotka do Twojej czupryny nie nada się do rozczochranej brody. Nie musisz się jednak stresować czy denerwować, bowiem dostępne są dedykowane produkty do pielęgnacji zarosty i jego dokładnego czesania. Jak wybrać najlepszą szczotkę do krótkiego i długiego zarostu? Oto nasze propozycje i garść porad.

Zwróć uwagę na wielkość szczotki do brody

Pierwszy parametr, na który warto zwrócić uwagę kupując szczotkę do brody przez Internet jest jej wielkość. Na pewno wymiary znajdziesz w opisie. Kiedy już je znasz, a nie masz wyobraźni przestrzennej, możesz porównać je z przdmiotami, które masz w swoim zasięgu, np. smartfonem. W ten sposób będziesz wiedzieć, czy dany rozmiar szczotki będzie Ci opowiadał. Im większa szczotka, tym większa powierzchnia brody, którą obejmuje, zatem szczotkowanie może przebiegać szybciej, choć tak naprawdę ważniejsze są inne funkcje, jakie mają szczotki do brody. Należy wiedzieć, że doskonale złuszczają martwy naskórek i pobudzają mikrokrążenie w skórze pod brodą, a także produkcję sebum.

Ważne jest wykonanie z naturalnych materiałów

Istotne znaczenie ma nie tylko wielkość, ale przede wszystkim materiały wykorzystane przy produkcji szczotki do brody. Bardzo popularne są naturalne szczotki, gdzie trzonek wykonany jest z drewna dębowego, gruszy, a nawet egzotycznego, natomiast wewnątrz przewleczone jest włosie, które w najlepszych szczotkach układane jest ręcznie, a nie maszynowo. Jest to naturalne włosie dzika, które z natury jest twarde, choć tak naprawdę wszystko zależy od przygotowania szczotki, a także miejsca, z którego włosie pochodzi. Dostępne są oczywiście również szczotki do brody z syntetycznym włosiem. Takie wybierają weganie, a także osoby z wyjątkowo wrażliwą skórą. Jednak w tym przypadku syntetyki mogą także powodować podrażnienia, dlatego należy wybierać jedynie szczotki, które cieszą się renomą na całym świecie, wszak świat brodaczy jest ogromny, a każdy brodacz z zadbaną brodą używa tego czy innego kartacza.

Rodzaj włosia ma znaczenie, czyli jak dobrać je do swojej cery

Musimy jeszcze poruszyć jedną ważną kwestię, a mianowicie rodzaj włosia. Jeśli zamierzasz zakupić swoją pierwszą szczotkę do brody, to musisz wiedzieć, że model z włosiem dzika różni się twardością. Miękkie włosie polecane jest dla mężczyzn, których skóra skłonna jest do podrażnień i wrażliwa. Średnie włosie to jak można się domyślać wybór neutralny, który gwarantuje dobre złuszczanie martwego naskórka. Dzięki temu nie ma się wrażenia, że na brodzie widoczny jest łupież. Są również szczotki do brody z twardym włosiem, które najczęściej umieszczone jest nie bezpośrednio w drewnianym trzonku, a na poduszce amortyzacyjnej. Taki element zapobiega nadmiernemu tarciu i pozwala wyregulować siłę z jaką włosie porusza się po skórze pokrytej zarostem. Takie szczotki dedykowane są dla mężczyzn o wyjątkowo twardej skórze, która nie jest skłonna do podrażnień. Warto wiedzieć, że włosie może mieć jeszcze jedną szczególną właściwość i jeśli udało Ci się zakupić taką szczotkę, to powinieneś być bardzo szczęśliwy. Mowa tu o żółtawych lub białawych kropeczkach na włosiu, które wskazują na dużą zawartość keratyny. To jak wiadomo budulec włosa, a także składnik, który gwarantuje jego odpowiednie nawilżenie. Zatem takie właściwości będą miały szczotki do brody, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim olejkiem do brody.

Szczotka do brody do krótkiego i długiego zarostu – z rączką czy bez?

Już wiesz, że duże znaczenie ma wielkość szczotki, użyte materiały i rodzaj włosia. Zatem, jaka będzie najlepsza szczotka do krótkiego i długiego zarostu i czy jest to model z rączką czy bez? Otóż obecność rączki na pewno ułatwia chwyt. Takie szczotki są też większe i dobrze sprawdzają się do długich bród. Szczotka bez rączki, którą chwyta się całą dłonią będzie odpowiednia do krótkiego zarostu, jednak warto zaznaczyć, że de facto każda ma te same właściwości i przy odpowiednim dopasowaniu twardości włosia można nimi wyczesać zarówno krótką, jak i długą brodę. Mniejsza powierzchnia, to po prostu dłuższy czas przeznaczony na pielęgnację.

Teraz już wiesz, co jest najistotniejsze przy wyborze szczotki do brody. Dzięki niej Twoja broda nigdy nie będzie już rozczochrana, przesuszona, z widocznym białym nalotem, czy ubrudzona przez zanieczyszczenia, które zbierają się w niej każdego dnia. Pamiętaj, że taką szczotkę należy użytkować dwa razy dziennie.

Redakcja e-metro