Tapczan – łóżko czy fotel?

Tapczan to jeden z ciekawych modeli siedzisk, które można wykorzystać do projektowania przestrzeni. Rozwiązanie to daje bardzo dużo ciekawych możliwości aranżacyjnych. Często jest przez nas bardzo niedoceniany, a niesłusznie. 

Wielowymiarowy mebel dostosowany do Twoich potrzeb

Tapczany to meble, które często przegrywają walkę o naszą uwagę z kanapami czy wersalkami, zupełnie niesłusznie. Tapczan jest bowiem meblem bardzo wielowymiarowym, który pozwala na różnorodne wykorzystanie. Może pełnić funkcję łóżka lub fotela, być połączeniem obu tych funkcji. Świetnie sprawdzi się jako rozwiązanie wszędzie tam, gdzie trzeba efektywnie wykorzystywać przestrzeń, jak i tam, gdzie bardzo mocno liczy się efekt wizualny. W ofercie producentów mebli znajdziesz zarówno funkcjonalne młodzieżowe tapczany, jak i przyciągające uwagę tapczany z piękną rzeźbioną ramą i zwracającym uwagę obiciem. Tylko od ciebie zależy, w jaki sposób chcesz wykorzystać tapczan. Do wyboru masz wiele możliwości. Tapczan może zupełnie odmienić oblicze twojego wnętrza. 

Funkcjonalny mebel do małej przestrzeni

Tapczany mają bardzo różne oblicza. Jednym z wielu jest tapczan jako łóżko i kanapa w jednym. Tego typu rozwiązanie najczęściej wybierane jest ze względu na swój praktyczny i funkcjonalny wymiar, co jednak nie oznacza, że taki tapczan nie może być również ciekawy wizualnie. W takim przypadku tapczan zastępuje łóżko. Mebel ten składa się ze skrzyni obitej tkaniną tapicerowaną. Może (ale nie musi) posiadać częściowe oparcie. Często dołączone o niego są także poduszki, które pozwalają na wykorzystanie go jako siedziska. Tapczan może być jednowymiarowy lub rozkładany. Możne być wyposażony w pudełko na pościel. Możliwości jest naprawdę wiele, natomiast wszystko zależy przede wszystkim od twoich potrzeb. 

Tego typu tapczan świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie szukasz mebli wielofunkcyjnych, które pozwolą zaoszczędzić przestrzeń i jednocześnie efektywnie ją wykorzystać. Tapczan to rozwiązanie, które często pojawia się w pokoju młodzieżowym. Pełni w tym przypadku zarówno funkcję łóżka, jak i siedziska, z którego można korzystać, ucząc się albo od nauki odpoczywając. Ponadto tapczan sprawdzi się idealnie w salonie w mieszkaniu jednopokojowym. Może pełnić funkcję łóżka i kanapy jednocześnie, co pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. 

W takim przypadku wybierając tapczany, koniecznie zwróć uwagę na to, jak wykonane zostało siedzisko tapczana. Chodzi przede wszystkim o wysokiej jakości piankę i różnorodne sprężyny, które zapewnią ci komfort snu. 

Fotel w stylu glamour

Niektóre tapczany genialnie prezentują się jako dłuższe fotele czy szezlongi. W takim przypadku stawiamy na model z bardzo umiejętnie dobranym kolorystyczne obiciem. Najczęściej tapicerka w tym przypadku jest bardzo delikatna, wyjątkowo miła w dotyku, a przede wszystkim wygląda spektakularnie. Całości dopełnia rama tapczana, która również może być stosunkowo bogato (w porównaniu do klasycznych wersji tapczana) zdobiona. Rozwiązania te świetnie sprawdzają się w dużych przestrzeniach — salonach, holach, na przedpokoju, a także w sypialni, jeśli jest ona na tyle dużych rozmiarów, aby oprócz łóżka pojawił się tam jeszcze jeden tak duży mebel. Tutaj sama funkcjonalność (choć dalej istotna) schodzi na drugi plan. Tego typu tapczany są po prostu istotnym dopełnieniem całej aranżacji. Świetnie to wygląda w przestrzeniach urządzonych w stylu glamour, ale i klasycznych. Bardzo dobrze tapczany tego typu wyglądają w przestrzeniach rokokowych, sentymentalnych, ale i retro. 

Redakcja e-metro