Transport morski – wszystko, co musisz wiedzieć o transporcie drogą morską

Globalizacja sprawiła, że rozwożenie paczek po całym świecie stało się codzienną rutyną firm wysyłkowych. Wiadomym jest, że wybrać można tylko trzy drogi transportu: powietrzną, lądową i morską. Najczęściej wybór pada na tę ostatnią, nie tylko ze względu na ponadczasowość importu i eksportu towarów za pomocą okrętów, ale także przez niskie koszty takiego przewozu. Dlatego jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, najlepszym wyborem dla Ciebie będzie transport morski.

Transport morski – jak przewozi się paczki drogą morską?

 

Dzięki współczesnym usprawnieniom systemu przewozowego, transport morski przebiega szybko i sprawnie. Wysyłając paczkę drogą morską musimy być gotowi, że nie będzie to tak tanie jak nadawanie przesyłek na terenie kraju – nawet jeśli przewóz statkiem jest znacznie tańszy od drogi lądowej i lotniczej. Jednak gdy zostanie ona już nadana, możemy się spodziewać wolnego, lecz sprawnie przebiegającego przewozu towaru. Przesyłki są przewożone do magazynów, kontrolowane przez służby celne i pakowane do kontenerów transportowych. Następnie trafiają na pokład statku i, po przejściu odprawy celnej w porcie docelowym, są rozładowywane i przewożone do adresata. Procedura ta wydaje się oczywista, jednak jeszcze nie tak dawno, zanim stosowano transport kontenerowy, statki spędzały dwukrotnie więcej czasu w portach, przy rozładowywaniu towarów, niż na morzu. Współczesne metody organizacji i przewozu znacznie przyspieszają i tak wolny już proces transportu morskiego.

Wybrać transport w oddzielnym kontenerze, czy drobnicowy?

 

Jednak nadanie przesyłki nie polega wyłącznie na zapakowaniu towaru i przekazaniu go firmie przewozowej. Decydując się na transport morski, musimy się zdecydować czy chcemy załadować nasze towary do osobnego kontenera transportowego, czy wolimy, aby paczka trafiła do tego samego kontenera co inne mniejsze ładunki, czyli tzw. drobnica. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednakże, jak można się domyślić, bezpośredni transport kontenerowy kosztuje każdego nadawcę znacznie więcej niż w przypadku zakwalifikowania go jako drobnica. Wybierając transport kontenerowy, możemy mieć pewność, że towar nie ulegnie zniszczeniu, ani nie zgubi się przed załadunkiem lub podczas rozładunku. Co więcej, nikt nie będzie miał z nim bezpośredniego kontaktu, dzięki czemu osoby nadające w ten sposób cieszą się poczuciem prywatności. Należy jednak mieć na uwadze, żeby wypełnić towarem cały kontener, ponieważ inaczej koszt takiego transportu będzie nieopłacalny. Analogicznie, transport drobnicowy charakteryzuje się niższą ceną i łatwiejszymi procedurami wysyłkowymi, ale za to każda przesyłka jest bardziej podatna na potencjalne zagrożenia. Nierzadko dochodzi do kradzieży podczas rozładunku, lub jej uszkodzeń w trakcie pakowania do kontenera. Zdarza się też, że paczka zgubi się w magazynach portowych. Mimo wszystko wysyłając mniejszą ilość towarów, a już na pewno przy wysyłaniu pojedynczych paczek, zdecydowanie bardziej opłaca się wybór transportu drobnicowego.

Importowanie towarów drogą morską

Przy imporcie z zagranicy, też musimy dokonać wyboru między osobnym kontenerem transportowym, a drobnicą. Wypełnienie kontenera nie jest już naszym zmartwieniem, ale za to ponosimy takie same, bądź nawet większe koszty, co przy nadaniu przesyłki. Dlatego tak samo jak w przypadku wysyłania paczek, jeśli nie sprowadzamy niczego hurtowo, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z transportu drobnicowego – chyba że zależy nam na większej prywatności i bezpieczeństwie towarów. 

Redakcja e-metro