Uroczystości pogrzebowe – jak się przygotować na obrzędy pogrzebu?

Strata bliskiej osoby wymaga godnego ostatniego pożegnania. Jest to trudny czas zadumy, w których należy zorganizować ostatnie pożegnanie zmarłej osoby. Obrzędy pogrzebowe są w naszej kulturze nie od dziś. W I Rzeczypospolitej uroczystości pogrzebowe charakteryzowały się dużym przepychem oraz odprawianiem nawet kilkuset mszy pogrzebowych w intencji zmarłego. Jak obrzędy pogrzebu wyglądają dzisiaj?

Obrzędy pogrzebu kiedyś i dziś

Pożegnanie zmarłej osoby to strata, która jest odczuwana przez długi czas. Uroczystości pogrzebowe kilka wieków temu charakteryzowały się dużym przepychem i świętowaniem ku jego czci. Czas, który dzielił śmierć osoby od jej wystawnego pogrzebu był czasem dłuższy niż miesiąc. W tym czasie balsamowano zwłoki i zostawiało się je w pieknej ozdobnej trumnie na widok publiczny. Malowano obrazy, wystawiano rodowe herby i codziennie modlono się w intencji zmarłego. W tym czasie również zapraszano gości oraz zamawiano msze. Czasami było ich aż kilkaset. Obrzędy pogrzebowe trwały kilka dni, które były na zamianę z głoszeniem religijnych kazań wraz z świętowaniem na cześć zmarłego. Kilka wieków temu takie uroczystości pogrzebowe miały swoich zwolenników jakich i krytyków. Jak wiadomo wyznanie katolickie opiera się na byciu skromnym, a takie pogrzeby były zazwyczaj kosztowne.

W dzisiejszych czasach obrzędy pogrzebu wyglądają podobnie. Różni je czas pomiędzy śmiercią zmarłego, a pochówkiem. Zazwyczaj jest to kilka dni do max tygodnia. W tym czasie ciało zmarłego leży w chłodni. Trumna jest przewożona karawanem gdzie w kościele lub w przycmentarnej kaplicy jest odprawiana msza na cześć zmarłego. Potrzebujesz dobrych i sprawdzonych usług pogrzebowych? Sprawdź stronę Uslugipogrzebowe.com.pl i wybierz firmę, która zorganizuje pogrzeb w Twoim mieście.

Jak się przygotować psychicznie na obrzędy pogrzebowe?

Każdy z nas inaczej reaguje psychicznie na różne bodźce. Każda osoba inaczej przeżywa okres zadumy i smutku po stracie bliskiej osoby. Trzeba wiedzieć, że pogrzeb to smutna uroczystość, gdzie większość osób jest zamyślona czy smutna. Obrzędy pogrzebu to też czas, który spędzamy w rodzinnym gronie. Najważniejsze, żeby przy okresie żałoby wspierać się nawzajem z bliskimi, bo kruchość ludzkiego życia jest nieunikniona.

Uroczystości pogrzebowe – czy stypa jest konieczna?

Od lat praktykowane jest świętowanie na cześć zmarłego. Stypa to też czas, gdzie na ostatnie pożegnanie przyjeżdża rodzina z różnych zakątków kraju czy świata. Jest to czas, gdzie po kilku latach rodzina się odwiedza i wspiera w ciężkich chwilach utraty bliskiej osoby. Gdy rodzina przyjeżdża z daleko warto wtedy zaoferować nocleg u siebie w domu czy w hotelu. Niektóre firmy pogrzebowe oferują i zapewniają noclegi dla gości bezpośrednio w hotelach. Obrzędy pogrzebu i ich wystawność zależą od przeznaczonych na to środków. Nawet gdy tych środków za dużo się nie ma, warto przygotować małe rodzinne spotkanie by wspólnie przeżyć tę zadumę i powspominać bliską osobę. 

Redakcja e-metro