O nas

E-Metro to blog ogólnotematyczny regularnie publikujący merytoryczne i ciekawe artykuły z najważniejszych dziedzin.

Na naszym portalu prezentujemy treści, które odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania.

KONTAKT

tani kurier

sklep internetowy Primado

Wybór klatki i wyposażenia dla chomika

Wiele osób na pewnym etapie życia decyduje się na przygarnięcie pod dach nowego członka rodziny. Najczęściej wybór pada na psa lub kota, jednak nie zawsze jest to możliwe. Nieco mniej popularnymi, ale wciąż często spotykanymi w domach Polaków zwierzątkami, są chomiki. Mimo, że wymagają mniej uwagi niż psy, wciąż są sprawy istotne, które należy dokładnie przemyśleć. Klatka dla chomika, która spełnia wszystkie wymogi i daje zwierzęciu poczucie komfortu, a także pożywna karma, która zapewnia zdrowie to rzeczy, o które należy zadbać w szczególny sposób. Warto pamiętać, że chomiki, mimo że są malutkie, mogą okazywać niezadowolenie ze zbyt bliskiego kontaktu z człowiekiem. W przypadku, gdy bierzemy tego gryzonia jako pierwsze zwierzę dla dziecka, dobrze jest uświadomić malucha, w jaki sposób głaskać chomika, aby ten był zadowolony i nie próbował gryźć. 

Klatka, jako schronienie – wymogi

Minimalna wielkość podstawy klatki dla chomików karłowatych oraz chińskich, powinna wynosić 60×40 cm, natomiast dla chomików syryjskich 80×40 cm. Jest to jednak absolutne minimum i dobrze jest, aby klatka, którą kupujemy była nieco większa. Chomiki są zwierzątkami ruchliwymi i kiedy nie mają wystarczająco dużo miejsca, mogą być sfrustrowane, gryźć pręty oraz budzić swojego opiekuna. Klatka dla chomika powinna być metalowa i w żadnym razie nie może być zastąpiona akwarium; cyrkulacja powietrza jest tam o wiele gorsza. Warto także zwrócić uwagę na odstępy między prętami. W zależności od rasy chomika, odstępy te powinny być nieco inne (przykładowo u chomika roborowskiego jest to około 0.5 cm, natomiast u chomika syryjskiego około 1 cm). Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli chomik przeciśnie przez pręty głowę, jest także w stanie przecisnąć resztę ciała. 

Wyposażenie, czyli co powinno znaleźć się w klatce?

Aby nasze zwierzątko czuło się dobrze, warto pomyśleć nad tym, jakie akcesoria mu kupić. Najważniejsza jest oczywiście ściółka. Można wybrać trociny, jednak powinny być one grube oraz pochodzić z drzew nieiglastych. W klatce dla chomika koniecznie powinno znaleźć się poidełko ze świeżą wodą (wymienianą codziennie) oraz miska na jedzenie (najlepiej unikać plastikowej, gdyż zwierzę może ją przygryzać). Jako że chomik jest zwierzęciem energicznym, niezbędny jest także kołowrotek. Jego wybór jest dość trudny, dlatego najlepiej doradzić się kogoś doświadczonego. Warto także umieścić piaskownicę, domek oraz zabawki wykonane z drewna. Tak urządzona klatka dla chomika sprawi, że zwierzę będzie się czuło komfortowo i będzie w stanie zaspokajać swoje naturalne potrzeby. 

Redakcja e-metro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *