Co należy wiedzieć rozliczaniu podatku z Niemiec?

Nie da się ukryć, że rozliczenie podatku dochodowego przed niemieckim urzędem wydaje się być nieco skomplikowane, tym bardziej, jeśli nigdy nie wykonywaliśmy tego typu czynności. Co jest potrzebne do rozliczenia? Czy warto rozliczyć podatek? Jakie rodzaje obowiązku podatkowego możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co jest potrzebne do rozliczenia?

Rozliczenie podatku z Niemiec (https://www.euro-punkt.pl/rozliczenie-podatku-z-niemiec,2,2,3662) to na pierwszy rzut oka dość problematyczna kwestia. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zeznanie podatkowe, o ile nie występują szczególne okoliczności, możemy składać nawet do 4 lat wstecz. W przypadku podatku w Niemczech, musimy posiadać specjalny dokument o nazwie Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Jest to odpowiednik naszego PIT-11. Warto wiedzieć o tym, że tego typu papier powinien być wystawiony najpóźniej do 28 lutego następnego roku. Przed niemieckim urzędem skarbowym musimy bardzo skrupulatnie przedstawić wszystkie osiągnięte dochody, a także wskazać otrzymane świadczenia. W przypadku, kiedy w jakimś okresie byliśmy bezrobotni, wówczas musimy wspomnieć o pobranym zasiłku dla bezrobotnych. 

Czy warto rozliczyć podatek?

Zastanawiasz się czy rozliczenie podatku z Niemiec jest godne uwagi? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca! Kiedy nasz okres zatrudniania był stosunkowo krótki, wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że nie przekraczamy kwoty wolnej od podatku, w konsekwencji uzyskamy cały podatek. Warto jednak pamiętać o tym, że znaczenie ma klasa podatkowa, jaką posiadamy. W przypadku pierwszej klasy podatkowej odprowadzane zaliczki są stosunkowo wysokie. W przypadku innych klas podatkowych (jest ich razem 6) także warto należy załatwić wszelkie formalności. Nawet jeśli nie otrzymamy zwrotu, to unikniemy sytuacji, w której bylibyśmy ukarani za to, że nie rozliczyliśmy się w odpowiednim czasie.

Rodzaje obowiązku podatkowego

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rozliczanie podatku z Niemiec to dość skomplikowana kwestia. W praktyce istnieją dwa rodzaje podatkowego obowiązku- nieograniczony i ograniczony. W tym pierwszym przypadku możemy ubiegać się o to, aby utrzymać stosunkowo korzystne warunki rozliczenia. Dodatkowo możemy liczyć na ulgi, które można doliczyć. Ograniczony obowiązek także umożliwia doliczenie ulg podatkowych, jednak wówczas są one proporcjonalnie naliczone do czasu pracy za granicą.

Redakcja e-metro