O nas

E-Metro to blog ogólnotematyczny regularnie publikujący merytoryczne i ciekawe artykuły z najważniejszych dziedzin.

Na naszym portalu prezentujemy treści, które odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania.

KONTAKT

Co zyskasz dzięki systemowi rekuperacji?

Coraz większa popularność wykorzystania rekuperacji jako podstawowego systemu wentylacji obiektów nie jest bezpodstawna. Wzrost świadomości w zakresie korzyści, jakie daje wentylacja z odzyskiem ciepła oraz powszechna dostępność materiałów termoizolacyjnych i energooszczędnych sprawiają, że rekuperacja staje się standardem architektonicznym nowoczesnego budownictwa.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła opiera się na wymuszonym przez napędzaną prądem maszynę – rekuperator – ruchu powietrza. Pomiędzy pomieszczeniami a otoczeniem jest ono przekazywane zaplanowanym systemem kanałów wentylacyjnych. Do nawiewu i wywiewu służą specjalne anemostaty i kratki wentylacyjne. Hurtownia rekuperacji Szczecin gwarantuje szeroką ofertę elementów systemu rekuperacji, które skutecznie zadbają o powietrze w twoim domu. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości instalacji otrzymujemy gwarancję oszczędnej, trwałej i bezproblemowej w eksploatacji instalacji.

Wysokiej jakości powietrze bez wysiłku

System rekuperacji swoje działanie opiera na jednostce centralnej – rekuperatorze. Tzw. serce wentylacji mechanicznej przetłacza przez siebie dwa prądy powietrza – powietrze chłodne, świeże, które jest wtłaczane do wnętrza obiektu oraz powietrze ciepłe, „zużyte”, które jest z pomieszczeń wyciągane. Oba strumienie przepływają osobnymi kanałami, nie dochodzi do ich mieszania się, co gwarantuje, że wtłaczane powietrze jest wolne od wszelkich zanieczyszczeń i nadmiaru wilgoci, jakie usuwane są z obiektu. W kanałach rekuperatora umiejscowione są filtry, których szeroką ofertę – niemal do wszystkich rekuperatorów – znajdziesz na Ventido.pl . Dzięki szczegółowej filtracji z dostarczanego i usuwanego powietrza eliminowane są z nich zanieczyszczenia, jak kurz, drobnoustroje, pyły i alergeny. Wszystko to odbywa się automatycznie – przez zasilany elektrycznie rekuperator – świeże powietrze napływa do obiektu bez względu na sposób użytkowania pomieszczeń, częstotliwość ich wietrzenia.

Wartościowa instalacja praktycznie bez kosztów inwestycyjnych

Instalacja systemu rekuperacji niesie za sobą zdecydowanie wyższe koszty początkowe w stosunku do tradycyjnie stosowanych systemów grawitacyjnych. Koszty te można jednak ograniczyć i zrekompensować w dwojaki sposób:

• na etapie projektowym – wentylacja mechaniczna nie potrzebuje tradycyjnego systemu kominowego; z powodzeniem zatem można zrezygnować z ich projektowania i budowy, co zmniejsza koszty realizacji obiektu; dodatkowo – z uwagi na odzysk ciepła i zmniejszenie wychładzania pomieszczeń przez wentylację – można zmniejszyć ilość i rozmiary montowanych kaloryferów i

• przez dotacje – istnieje możliwość dofinansowania zakupu i montażu rekuperacji, co zdecydowanie obniża koszty związane z przedsięwzięciem – nawet o 60%.

Oszczędności na wydatkach grzewczych

Odpowiednio dostosowana budowa rekuperatora oraz kanałów wentylacyjnych, umożliwiają odzyskanie energii cieplnej, jakim nagrzane zostało powietrze wewnątrz obiektu. W jednostce centralnej dochodzi bowiem do ogrzania powietrza przekazywane do pomieszczeń na skutek kontaktu ścian kanałów wylotowych – ogrzanych – z kanałami wlotowymi – ogrzewanymi. Dzięki temu zdecydowanie ograniczone zostają straty ciepła spowodowane wentylacją.

Bezpłatny chłód w upalne dni

Możliwość dołączenia do systemu rekuperacji gruntowego wymiennika ciepła przynosi podwójne korzyści. Pierwszą z nich jest chłodzenie powietrza dostarczanego przez instalację na skutek wstępnego jego chłodzenia w upalne dni na skutek oddziaływania chłodnej temperatury gleby. Z kolei w mroźne dni gruntowy wymiennik ciepła dodatkowo wzmacnia efekt ogrzewania – pobrane z otoczenia powietrze oprócz odzyskiwania ciepła z wnętrza pomieszczeń – jest ogrzewane niewyczerpanym ciepłem podziemnym.

Dzięki systemowi wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można zyskać o wiele więcej niż przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej. Możliwość redukcji kosztów wstępnych oraz korzyści finansowe i zdrowotne płynące z przepływu powietrza przez rekuperator czynią z inwestycji w rekuperację niewątpliwie warte do rozważenia rozwiązanie kwestii wentylacji.

Redakcja e-metro