Jak wykorzystać systemy monitorowania floty samochodowej do poprawy bezpieczeństwa?

Jednym z większych wyzwań, z jakimi muszą się mierzyć firmy posiadające flotę samochodową, jest zapewnienie bezpieczeństwa. Nie wszystkie zdarzenia na drodze można przewidzieć, ale wiele zagrożeń można wyeliminować. Co zrobić, aby nastąpiła poprawa bezpieczeństwa floty samochodowej?

Przedsiębiorstwa, które zamierzają zadbać o bezpieczeństwo kierowcy, samochodu i przewożonego ładunku, inwestują w powstałe dla transportu systemy telematyczne. Oprogramowania tego rodzaju mogą usprawnić pracę, zoptymalizować koszty i uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Bezpieczeństwo floty samochodowej – wprowadzenie

Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo floty, będziesz koncentrować się przede wszystkim na eliminacji poszczególnych zagrożeń. Niebezpieczne mogą być warunki na drodze, w tym pogodowe. Jeśli zastosujesz optymalizację tras przejazdów, to możesz ustalić trasę krótszą i bezpieczniejszą. Wśród czynników zmniejszających bezpieczeństwo znajduje się także jazda niesprawnym pojazdem. W tym przypadku przede wszystkim trzeba mieć pewność, że ruszające z parkingu auto jest sprawne. Do tego cały czas musisz kontrolować wskazania czujników. Na tej podstawie łatwiej o planowanie serwisów floty samochodowej. Ponieważ pojazdy będą weryfikowane pod kątem sprawności, ryzyko wystąpienia awarii i niebezpiecznej sytuacji już na trasie zmniejsza się.

Jakie systemy monitorowania floty samochodowej warto wdrożyć, aby zwiększyć bezpieczeństwo?

Jak widać, poprawa bezpieczeństwa floty samochodowej jest możliwa. Aby jednak Twoje działania były skuteczne i nie zajmowały dużo czasu, musisz zainwestować w odpowiednie narzędzia. Przydają się do tego systemy telematyczne. Podstawowym założeniem zastosowania takiego oprogramowania jest stały monitoring lokalizacji pojazdów, ich tras i stanu technicznego. Jednym z oprogramowań, o jakich możesz pomyśleć, jest to, jakie proponuje Shell. Bardzo ważna jest też karta paliwowa pozwalająca na tankowanie w punktach w całej Polsce.

Z kartą flotową wiąże się także dbałość o bezpieczeństwo finansów, bo zmniejsza się ryzyko ekspozycji kredytowej, a w razie kradzieży lub zgubienia karty można ją szybko zablokować. Oprócz tego możliwa jest poprawa bezpieczeństwa na drodze dzięki aplikacji Shell Fleet Assistant. Więcej o usługach cyfrowych przeczytasz na stronie https://www.shell.pl/klienci-biznesowi/karta-paliwowa/uslugi-digital-i-bezpieczenstwo.html. Nie czekaj i już dziś zarządzaj flotą z Shell!

Jak analizować dane z systemów telematycznych?

Nowoczesne systemy telematyczne pozwalają na zlokalizowanie pojazdu w czasie rzeczywistym. Patrząc na to, gdzie jest auto, można sprawdzić, jak będzie przebiegać jego dalsza trasa i czy kierowca dotarł już do celu. Analiza danych z systemów telematycznychpozwala zestawić liczbę przejechanych kilometrów z danymi z faktury za paliwo. W ten sposób możesz ocenić styl jazdy i to, czy kierowca jeździ ekonomicznie. Wystarczy, że z systemem będzie połączona karta paliwowa, co umożliwia Shell.

Ponieważ zaawansowane oprogramowania przekazują do zarządzającego systemem informacje związane z pomiarami czujników w pojeździe, od razu widać, czy z samochodem nie dzieje się nic niepokojącego. To nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale ułatwia planowanie serwisów floty samochodowej. Wizytę można zaplanować z wyprzedzeniem w odniesieniu do harmonogramu dostaw. W systemach telematycznych można zestawiać ze sobą różne wskaźniki, a analiza danych jest mocno zautomatyzowana. To przekłada się na łatwą i szybką obsługę.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-metro