Jaka powinna być dedykacja do książki dla dziecka?

Literatura dziecięca to ważna część wspierania rozwoju małego dziecka, dlatego też jest to świetny upominek na każdą okazję. Wybór odpowiedniej pozycji ma ogromne znaczenie i warto podyktować go etapem rozwoju, na którym aktualnie znajduje się dziecko. Dobranie literatury dla dziecka w prawidłowy i przemyślany sposób to również najlepsza metoda na zachęcenie go do rozwijania zainteresowania książkami. Przygotowując książkę na prezent dla dziecka, warto napisać osobistą dedykację, która będzie piękną pamiątką na całe życie. Jednak nie zawsze mamy pomysł, co w niej umieścić. Jak wygląda dedykacja do książki dla dziecka?

Ważna sentencja

Dedykacje najczęściej zawierają w sobie wybraną sentencję z istotnym przekazem. Dedykacja do książki dla dziecka z sentencją nie powinna być trudna i skomplikowana. Przede wszystkim dziecko musi mieć możliwość zrozumienia napisanych słów. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem jest zapisanie słów pochodzących z literatury lub filmów kierowanych właśnie do dzieci. Cytaty pochodzące z ulubionych bajek pociechy to znak znajomości i wspierania jego zainteresowań. Ważne sentencje mogą mieć również ogromną wartość sentymentalną po wielu latach, gdy osoba obdarowana powróci do książki lub przekaże ją kolejnemu dziecku.

dedykacja do książki dla dziecka

Osobiste życzenia to najlepsza dedykacja do książki dla dziecka

Poza cytatem lub ciekawą sentencją warto dopisać w dedykacji choćby kilka osobistych słów od siebie. Dzieci nie zawsze zwracają od razu uwagę na zapisane życzenia w dedykacji. Jednak z pewnością z ogromną przyjemnością powrócą do nich po dłuższym czasie. Dedykacja do książki dla dziecka najczęściej wynika z powodu ważnych wydarzeń i uroczystości. Dlatego też słowa zapisane na pierwszej stronie mogą stanowić niepowtarzalną pamiątkę tego dnia. Przemyślane wykonanie dedykacji pozwoli zachować w pamięci dziecka obecność w ważnym dla niego momencie życia. Świetnym urozmaiceniem dedykacji są ilustracje i obrazki wykonane samodzielnie. Niepotrzebne są do tego szczególne zdolności artystyczne, lecz przede wszystkim ciekawy pomysł dopasowany do treści książki oraz słów w dedykacji.

Zobacz też inne pomysły na prezent, na przykład czym jest diamond painting?

Opis treści książki

Decydując się na wykonanie osobistej dedykacji dla dziecka warto podkreślić wybór tej konkretnej pozycji z literatury. Krótki opis treści książki i podkreślenie celu jej sprezentowania może być bardzo dobrym pomysłem. Przede wszystkim pozwoli dziecku samodzielnie zadecydować o czasie, w którym będzie gotowe na jej przeczytanie. Pewne pozycje bowiem nie zawsze nadają się od razu do przeczytania. W pewnych przypadkach korzystniejsze jest odłożenie książki na półkę i zapoznanie się z jej treścią w dogodniejszym czasie. Dziecko powinno czuć się przygotowane na przyswojenie treści jeśli jest ona nieco trudna lub dotyczy ważnego zagadnienia. Wybór książek dla dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie. Podarowanie pozycji o mało interesującej lub zbyt trudnej w odbiorze treści może przyczynić się jedynie do zniechęcenia dziecka i odsunięcia go od dalszych aktywności czytelniczych. Wtedy żadna dedykacja do książki dla dziecka tego nie zmieni.

dedykacja do książki dla dziecka

Dedykacja do książki dla dziecka a wybór literatury

Literatura dziecięca jest bardzo wartościowa i może wspierać dziecko na każdym etapie rozwojowym. Jednakże dopasowanie konkretnej pozycji do aktualnych potrzeb oraz możliwości poznawczych stanowi kluczowy element rozwoju czytelniczej pasji. Dlatego też krótka dedykacja z opisem treści książki będzie wskazówką dla rodziców o tym kiedy nastąpi najodpowiedniejszy moment na jej przeczytanie przez pociechę. Literatura przeznaczona dla dzieci to kopalnia wiedzy o świecie oraz panujących zasad społecznych, jednak tylko w sytuacjach gdy zostanie odpowiednio dobrana do indywidualnych predyspozycji dziecka.

Sprawdź: Nauka programowania dla dzieci – zalety

Redakcja e-metro