My little pony – szaleństwo małych kucyków

Nawet osoby dorosłe bardzo dobrze kojarzą zabawki My Little Pony. Te przeurocze, przesłodkie kucyki, którymi małe dziewczynki potrafią bawić się całymi dniami i nigdy się nimi nie nudzą. Inspiracją do stworzenia tych zabawek był jednak sam serial animowany o dokładnie tej samej nazwie. To niesamowita saga, wypełniona fantastycznymi przygodami małych kucyków, która potrafi wciągnąć najmłodszych na dobre i sprawić, że nie są oni w stanie oderwać wzroku od ekranu telewizora.

Bajkowa seria „My Little Pony” opowiada przede wszystkim o przyjaźni

Tylko na pozór zdaje się być bezwartościowym, przepełnionym kiczem i tandetą filmem. Należy obejrzeć przynajmniej kilka jej odcinków, aby dostrzec, co tak naprawdę chcą przekazać jej producenci. A dorośli często tego jednak nie robią. Widzą, że ich dzieci ślęczą przed telewizorem i bezmyślnie wgapiają się w poczynania różowych kucyków, od razu zakładając, że taka bajka niczego nie może ich nauczyć, dlatego koniec końców wyłączają telewizor, a maluch otrzymuje szlaban bądź karę. Warto natomiast przynajmniej ten jeden raz obejrzeć razem z dzieckiem to, co mu samemu podoba się najbardziej. Przekonać się na własne oczy, czy w bajkach typu „My Little Pony” rzeczywiście nie ma żadnych ukrytych przekazów. A one tam jednak występują. Światowej sławy producenci bajek nigdy nie pozwoliliby sobie na stworzenie czegoś nieprzystosowanego do wieku widzów. Dbają, by ich bajkowe wizje zawsze zawierały jakiś morał. Stanowiły dla dzieci rozrywkę, ale jednocześnie były w stanie je czegoś nauczyć.

Saga bajek animowanych „My Little Pony” swój początek miała w Stanach Zjednoczonych

To właśnie w tym państwie ją stworzono. Początkowo mogli ją oglądać wyłącznie jego mieszkańcy, ale bardzo szybka popularyzacja bajek, na którą spory wpływ miał doskonały marketing producentów, pozwoliła przenieść ją również do innych krajów. Koniec końców trafiła także do Polski, od razu rozkochując w sobie wszystkie dzieciaki. W naszym kraju emitowana jest od paru lat, a wciąż tworzone są jej kolejne serie. Początkowo bajka miała charakter czysto rozrywkowy, jednak wraz z upływem czasu stawała się coraz bardziej edukacyjna i wartościowa. Fabuła koncentruje się na przygodach kucyków. Głównych bohaterów jest sześciu, ale najważniejszą rolę odgrywa jednorożec Twighlight Sparkle. Wraz ze swoimi przyjaciółmi bierze udział w niesamowitych przygodach, które za każdym razem są zupełnie inne. Dzięki temu bajka po prostu się nie nudzi. A maluchy wraz z nią mogą uczyć się dorastania, bo same kucyki też przechodzą przemiany, rozwijając się na oczach widzów.

Moralizujący wydźwięk bajek My Little Pony wynika z prezentowania w odcinkach pewnych kluczowych dla ludzi wartości. Uczą one życzliwości do drugiej osoby, ważności przyjaźni. Pokazują, jak być szczerym i lojalnym wobec innych ludzi. Maluchy dzięki nim mogą dowiedzieć się, czym tak naprawdę warto kierować się w życiu. Wszelkie morały są jednak ukazane w taki sposób, aby każde dziecko mogło je spokojnie zrozumieć.

Redakcja e-metro