Zgubiony dokument tożsamości – co robić?

Zgubienie dowodu tożsamości może się przytrafić każdemu. Warto zatem wiedzieć, co robić w takiej sytuacji, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Czy zgubiony dowód osobisty trzeba gdzieś zgłosić? Jak uchronić się przed ewentualną kradzieżą tożsamości? Przeczytaj i zapamiętaj!

Zgubiłeś dowód osobisty? Zastrzeż go jak najszybciej!

Brak dowodu osobistego może być dużym problemem. Po pierwsze taka sytuacja może utrudniać załatwienie rozmaitych spraw urzędowych – szczególnie jeśli nie masz żadnego innego dokumentu tożsamości (np. paszportu) ani tzw. mDowodu w aplikacji mObywatel. Ponadto prawo przewiduje karę grzywny lub ograniczenia wolności dla obywateli, którzy uchylają się od obowiązku posiadania ważnego dowodu osobistego. Co więcej, dokument, który trafi w niepowołane ręce, może stać się źródłem jeszcze większych kłopotów – np. kradzieży tożsamości. Ważne zatem, aby po zgubieniu dowodu działać jak najszybciej. Poniżej omawiamy całą procedurę.

Zgłoszenie zgubienia dowodu osobistego w urzędzie

Pierwszym krokiem powinno być zastrzeżenie dowodu osobistego w urzędzie. Jest to obowiązek każdej osoby, która straci taki dokument. Jak to zrobić? Istnieją trzy możliwości:

  • w urzędzie – wystarczy udać się do najbliższego urzędu miasta lub gminy i zgłosić utratę dowodu za pomocą dostępnego w nim formularza;
  • w konsulacie – jeśli stracisz dowód osobisty podczas pobytu za granicą, możesz zgłosić ten fakt w najbliższej placówce dyplomatycznej;
  • przez Internet – zgłoszenie takie jest możliwe, jeśli masz profil zaufany lub korzystasz z bankowości elektronicznej; wystarczy zalogować się w serwisie ePUAP i wybrać usługę zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.

Po zgłoszeniu od razu dostaniesz zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu – jest ono ważne do momentu wyrobienia nowego dokumentu, ale nie dłużej niż przez 2 miesiące.

Zastrzeżenie dowodu osobistego w systemie bankowym

Dodatkowo zdecydowanie warto zgłosić utratę dokumentu w systemie bankowym. Dzięki temu nikt nie wyłudzi kredytu ani pożyczko na Twój zgubiony dowód osobisty

Polskie banki uczestniczą w systemieDokumenty Zastrzeżone prowadzonym przez Związek Banków Polskich. Jego celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości. Jak i gdzie zgłosić zgubiony dowód osobisty, aby informacja trafiła do systemu Dokumenty Zastrzeżone? Istnieje kilka możliwości zastrzeżenia dowodu osobistego:

  • w placówce banku – wystarczy udać się do placówki dowolnego banku zrzeszonego w systemie (nie musisz być jego klientem);
  • przez telefon – można to zrobić pod numerem +48 828 828 828;
  • za pośrednictwem BIK – mając konto w BIK, można zastrzec dowód osobisty jednym kliknięciem 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu; taka informacja natychmiast trafia do banków zrzeszonych w systemie Dokumenty Zastrzeżone.

Pamiętaj, że zgłoszenie zagubienia dowodu osobistego w urzędzie i w systemie bankowym to dwie całkowicie odrębne procedury. Aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy, należy przeprowadzić je obie!

Łatwe zastrzeżenie dowodu osobistego – zadbaj o swoje bezpieczeństwo jednym kliknięciem!

Chcesz zabezpieczyć się na wypadek utraty dowodu osobistego w przyszłości? Załóż konto w BIK już dziś, a będziesz mógł zastrzec swój dokument z dowolnego miejsca na świecie przez Internet. To najwygodniejsze i najszybsze rozwiązanie, które pomoże zapobiec np. wyłudzeniu kredytu na Twoje dane osobowe. Usługa jest dostępna od razu po rejestracji. Za jej pomocą zgłosisz nie tylko zgubiony dowód osobisty, ale również zgubiony paszport. Zastrzeżenie dokumentów jest bezpłatne. Ponadto, mając konto w BIK, możesz korzystać także z innych przydatnych usług, takich jak Alerty BIK(ochrona przed wyłudzeniami na Twoje dane), Raport BIK czy Analizator Kredytowy BIK.

opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

Redakcja e-metro