Co można robić na wtryskarkach?

Podczas tworzenia produktu wymagającego formowanych części z tworzyw sztucznych, w zależności od rodzaju zastosowania i rodzaju części, którą chcesz wyprodukować, masz do wyboru kilka procesów. Jednym z najpopularniejszych procesów pozwalających uzyskać wysokiej jakości i ekonomiczne części z tworzyw sztucznych jest formowanie wtryskowe wykonywane na wtryskarkach.

Co można robić na wtryskarce?

Jest to proces produkcji części w dużych ilościach – od tysięcy do milionów. Roztopiona żywica jest wtryskiwana do wydrążonej formy, aż do jej całkowitego wypełnienia. Proces formowania wtryskowego wykorzystuje wysoką temperaturę i ekstremalne ciśnienie, aby wystarczająco wypełnić wnętrze stopioną żywicą z tworzywa sztucznego lub płynnymi polimerami. Formy, które produkuje producent form wtryskowych są następnie chłodzone w celu wykończenia gotowych plastikowych części. Proces ten jest bardzo wszechstronny i można wytwarzać niezliczone części do szerokiej gamy zastosowań. Oto typowe produkty wytwarzane metodą formowania wtryskowego tworzyw sztucznych.

Plastikowe butelki

Są one najczęstszym produktem wytwarzanym w różnych kształtach i rozmiarach. Zazwyczaj plastikowe butelki używane do przechowywania wody pitnej i innych napojów są wykonane z politereftalanu etylenu (PET), ponieważ materiał ten jest zarówno mocny, jak i lekki.

Obudowy elektroniczne

Są one również dość powszechnie wytwarzane za pomocą wtryskarek. Mowa o obudowach do urządzeń, takich jak piloty, komputery, telewizory, sprzęt medyczny i inne komponenty elektroniki użytkowej. Producent form wtryskowych może dostarczyć formy pozwalające na wytworzenie dowolnych niestandardowej obudowy z tworzyw sztucznych do praktycznie każdego zastosowania.

Zabawki

Wyobraź sobie materiał budowlany, który jest lekki, trwały i nie koroduje; jest dostępny w wielu rozmiarach i kolorach i został zaprojektowany z myślą o łatwym i precyzyjnym montażu. Rozpoznawalna przez wszystkich marka klocków Lego wykonana jest z twardszych plastikowych granulek, które są podgrzewane aż do upłynnienia, a następnie wtryskiwane do metalowych form, które zapewnia producent form wtryskowych. Plastik w nich stygnie i zestala się w pożądany kształt. Jest to precyzyjny produkt dostępny w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach.

Rolnictwo

Tworzywa sztuczne oferują wyższą odporność na uderzenia podczas użytkowania, wilgotność i są w stanie wytrzymać ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury. Dodatki UV pomagają również chronić części plastikowe przed trudnymi warunkami pogodowymi lub narażeniem na działanie substancji żrących.

Gospodarstwo domowe

Formowane pojemniki, przybory kuchenne to tylko niektóre z typowych przedmiotów, które można wytwarzać na zamówienie za pomocą formowania wtryskowego.

Maszyny i części samochodowe

Zderzaki, deski rozdzielcze, elementy sterowania radiem, uchwyty na kubki i wiele innych elementów znajdujących się w samochodach i pojazdach transportowych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, są wytwarzane w procesie formowania wtryskowego.

Przemysł opieki zdrowotnej

W dziedzinie opieki zdrowotnej istnieją tysiące produktów, które są wytwarzane w procesie formowania wtryskowego. Branża opieki zdrowotnej w dużym stopniu opiera się na wielofunkcyjnych produktach z tworzyw sztucznych. Wiele z tych produktów to jednorazowe przedmioty jednorazowego użytku w celu utrzymania sterylności lub zapobiegania rozprzestrzenianiu się zarazków, lub chorób. Od plastikowych strzykawek po narzędzia używane w procedurach medycznych, formowanie wtryskowe pomaga pracownikom służby zdrowia w wykonywaniu ich pracy.

Redakcja e-metro