Dlaczego warto wyposażyć się w agregaty prądotwórcze?

Niespodziewane awarie sieci elektrycznej, które przerywają dostawy prądu, nie są niczym wyjątkowym. Rosnąca ilość intensywnych zjawisk pogodowych sprawia, że coraz częściej dochodzi o uszkodzenia linii wysokiego napięcia. Takie sytuacje prowadzą do braku dostępu do prądu. Zanim problemy z dostawami energii elektrycznej zostaną usunięte przez elektryków, można wykorzystać agregaty prądotwórcze. To urządzenia, które mogą być wybierane w różnych wersjach. Obejmuje to takie, które mogą być wykorzystane pracy ciągłej oraz takie, które służą do zasilania awaryjnego.

Jak wybrać odpowiednie agregaty prądotwórcze?

Wybór agregatu prądotwórczego, takiego jak np. https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze-100.html wymaga oceny zapotrzebowania na moc. Konieczne jest ustalenie, jaką łączną moc mają urządzenia, które przy wykorzystaniu urządzenia chce się zasilić w prąd. Do obliczeń powinno się wykorzystać maksymalne, rozruchowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Gdy ustali się konkretną wartość, można zacząć szukać konkretnego produktu. Powinien on mieć moc, która jest mniej więcej 20% większa. Dopasowane do potrzeb agregaty prądotwórcze, to takie, które posiadają również właściwy sposób zasilania.

Wybierać można urządzenia:

  • jednofazowe, które będą wytwarzały napięcie do 203 V,
  • trójfazowe, które mogą wytworzyć napięcie do 400 V.

Do użytkowania w warunkach domowych powinno się wybierać modele jednofazowe. Takie produkty są w stanie zasilić w bezpieczny sposób sprzęt RTV czy AGD. Trójfazowe wersje nie sprawdzą się, gdyż pomimo posiadania wyjść jednofazowych są w stanie zapewnić dla nich moc maksymalną, która nie przekracza 60% mocy wskazanej w specyfikacji. Natomiast urządzenia z gniazdami z trzema fazami sprawdzą się w firmach, które chcą mieć możliwość zapewnienia zasilania dla maszyn budowlanych czy sprzętu elektrycznego.

Czy warto wyposażyć się w agregaty prądotwórcze?

Na agregaty prądotwórcze muszą zdecydować się mieszkańcy takich terenów, gdzie nie można doprowadzić sieci energetycznej. Takich miejsc jest coraz mniej, co sprawia, że używanie generatorów prądu z tego powodu jest coraz mniejsze. Natomiast rośnie popularność agregatów prądotwórczych w firmach czy domach, w których niezbędne jest zapewnienie stałego dostępu do energii dla konkretnych urządzeń.

Przy wystąpieniu awarii można nadal używać:

  • niezbędnych maszyn,
  • regularnie używanego sprzętu,
  • systemów bezpieczeństwa.

W ten sposób generatory prądu to nie tylko zwiększenie komfortu użytkowników domu, zapewnienie ciągłości pracy w firmie, ale również znaczne zwiększenie bezpieczeństwa. Ograniczyć można ryzyko uszkodzeń sprzętu, jak też włamań, kradzieży podczas braku dostaw energii elektrycznej. 

Redakcja e-metro