Jak dobrać kolor muchy do garnituru – porady

Obecnie coraz więcej mężczyzn w eleganckich stylizacjach zamienia krawat na muchę. Ponadto zdaje się ona mniej zobowiązująca niż krawat, dlatego nadaje się nie tylko na formalne okazje. Do doskonałego efektu potrzebne jest jednak odpowiednie dobranie muchy zarówno do twarzy, jak i do danej koszuli czy garnituru. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać. Jednak jaka mucha do garnituru jest najczęściej spotykana?

Jak dobrać muszkę do twarzy?

Należy zwrócić uwagę na jej wielkość. Muszka nie powinna być węższa niż odległość między zewnętrznymi kącikami oczu, dlatego każdy powinien dobrać jej rozmiar indywidualnie. Jednocześnie nie może być zbyt duża, czyli maksymalnie powinna być taka, jak szerokość twarzy na wysokości oczu.

Jaką muchę można założyć na uroczystą okazję?

Wszystko zależy od tego, co jest podstawą stylizacji. Jeżeli frak, wówczas należy założyć białą muchę uszytą z materiału zwanego piką (bawełniana tkanina). Do smokingu wypada dobrać czarną muchę wykonaną z materiału nawiązującego do klap marynarki. W przypadku garnituru jest nieco więcej opcji niż jedna – dopuszczalne są muchy jedwabne, muchy z aksamitu czy grenadyny.

Zobacz także: Kamizelki do garnituru

Mucha do garnituru – jak dobrać kolor?

Wybór koloru muchy powinien być przede wszystkim uzależniony od koloru garnituru, od okazji oraz od tego, w jakiej roli występujemy. Obecnie do wyboru mamy wiele kolorów, ale także wzorów. Mucha do garnituru może być więc dostosowana do naszych osobistych preze

muszki do garnituru

Czarny garnitur

Wcale nie pasuje do niego każdy kolor muchy. Mimo że biały i czarny kolor muchy jest wskazany kolejno do fraka i smokingu, można dobrać taką również do garnituru (jednak jedynie wtedy, gdy okazja jest naprawdę bardzo uroczysta). W przypadku założenia garnituru z powodu wesela można pokusić się o muchę w pastelowych barwach. Mniej oficjalne okazje, lecz jednocześnie wciąż niecodzienne, dopuszczają założenie muchy w kolorze butelkowej zieleni lub bordo. Z kolei, jeżeli garnitur jest noszony na co dzień, wówczas można zdecydować się na muchę we wzory (np. w kratkę) wykonaną z bawełny, lnu, wełny lub grenadyny. Taki wybór nada stylizacji smart-casualowego charakteru. Niezależnie od roli na przyjęciu czy okazji, należy unikać kontrastowych i bardzo ostrych barw typu fuksja, ponieważ mogą one odebrać elegancję stylizacji i uczynić ją z lekka prześmiewczą. Efekt ten dodatkowo spotęguje świecąca faktura tkaniny.

Granatowy garnitur

Stylizacja, która nie chce wyjść z mody. Tak, jak w przypadku czarnego garnituru na pastelową muchę mogli zdecydować się goście, tak w przypadku granatowego wariantu lepiej zostawić muchę w pastelowej barwie panu młodemu. Dla gościa lepiej sprawdzi się mucha w kolorze butelkowej zieleni, bordo lub czarnym. Te kolory będą odpowiednie również na wieczorne przyjęcia innego rodzaju. Jeżeli jednak granatowy garnitur służy nam w pracy, wówczas należy dobrać do niego szarą, niebieską lub brązową muchę. Odważniejsi panowie mogą dodatkowo zdecydować się delikatny wzór.

Szary garnitur

Nietypowy i wyjątkowo elegancki, nie tylko na spotkania biznesowe. Rzadko kiedy na weselu czy wieczornym balu można zobaczyć mężczyznę w szarym garniturze, a szkoda. Jest to doskonała opcja dla fanów elegancji i klasy. Trzeba jednak pamiętać, że nietypowy kolor garnituru od razu przyciągnie uwagę. Z tego powodu nie można pozwolić sobie na wybór nieodpowiedniej muchy. Na wesele doskonale sprawdzą się takie pastelowe barwy jak błękit czy jasny róż. Jeżeli materiałem muchy będzie bawełna lub będzie ona typu knit, wówczas będzie ona pasować również do bardziej casualowych wiosennych stylizacji. Większą elegancję uzyskamy, wybierając muchę w kolorze bordo lub w granacie. Można również pokusić się o kolorystyczne dopasowanie wszystkich dodatków, czyli wybranie brązowej muchy, brązowych butów i brązowego paska. Doskonały efekt gwarantowany.

Sprawdź: Jak złożyć poszetkę?

jak dobrać kolor muchę do garnituru

W jakiej jeszcze stylizacji sprawdzi się mucha?

Muchę można ubrać również tylko do koszuli, gdy wybieramy się przykładowo na randkę, a miejsce nie wymaga od nas całkowitej elegancji. W takim wypadku można zdecydować się na muchę we wzoru (pod warunkiem, że ubrana koszula jest gładka). Kolor muchy w takim przypadku powinien być uzależniony od koloru koszuli, ponieważ należy jedynie uważać, by nie wybrać gryzących się barw.

Redakcja e-metro