Jak wybrać rower elektryczny?

Czy wiesz, że rowery elektryczne stanowią już ok. 10% rynku rowerów w Polsce? To bardzo dobry wskaźnik, który dodatkowo każdego roku odnotowuje przyrosty. Czy to oznacza, że niebawem wszyscy nasi rodacy przesiądą się na rower elektryczny? Póki co trend raczej nie rozgości się aż tak bardzo w naszej rzeczywistości, natomiast nie da się ukryć, że to opcja komfortowa, szybka, stanowiąca idealną alternatywę dla skutera, a czasem nawet samochodu.

1. Jak działa rower elektryczny?

2. Jakie rowery elektryczne kupować?

3. Czy warto kupić rower elektryczny?

Ze względu na rosnącą popularność rozwiązania do przeszłości odeszły chwile, gdy w sklepie dostępny był jeden rower elektryczny, a decyzja klienta sprowadzała się do wyboru: kupić czy nie. Obecnie wybrać możesz nie tylko męskie lub damskie rowery elektryczne, ale także miejski rower elektryczny, model crossowy, trekkingowy lub górski z napędem elektrycznym.

Jak działa rower elektryczny?

Zarówno zasada działania, jak i budowa roweru elektrycznego bazują na prostym mechanizmie, który w dużej mierze przyczynił się do popularności takich jednośladów. Istotą jest oczywiście silnik elektryczny oraz akumulator, przeważnie w formie baterii litowo-jonowej o długiej żywotności.

Silnik w rowerze elektrycznym aktywuje się automatycznie w momencie rozpoczęcia pedałowania, a do jednostki dociera dokładnie tyle mocy, ile jest potrzebne. Im intensywniej pedałujesz, tym więcej energii otrzymujesz, i odwrotnie. Chcąc się zatrzymać, wystarczy nacisnąć dźwignię hamulca lub po prostu przestać pedałować.

W praktyce jazda na rowerze elektrycznym nie różni się znacznie od korzystania z tradycyjnego roweru. Jednak istnieje istotna różnica polegająca na tym, że siłę ludzkich mięśni wspomaga energia elektryczna. Masa e-roweru, ze względu na dodatkowe komponenty, jest nieco cięższa, więc warto być na to przygotowanym przed rozpoczęciem podróży. Zwiększona masa wpływa również na dynamikę jazdy podczas zakręcania, zjazdów i podjazdów.

Jakie rowery elektryczne kupować?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej konkretnego modelu, warto skupić się na następujących aspektach:

  • Pojemność akumulatora

Im większa pojemność, tym dłuższa podróż będzie możliwa. Warto jednak pamiętać, że zasięg akumulatora wpływa na cenę roweru.

  • Wielkość ramy

To jeden z parametrów, przy których pod uwagę musimy wziąć między innymi swój wzrost.

  • Rozmiar koła

Większe koła oznaczają lepsze toczenie się kół i pokonywanie nierówności.

  • Położenie silnika

Położenie silnika w rowerach elektrycznych ma wpływ na jakość jazdy. Rowery ze wspomaganiem elektrycznym na przednim kole mają najniższą moc, dlatego z reguły będzie to dość tani rower elektryczny. Najbardziej zaawansowane są rowery z silnikiem centralnym (w korbie).

  • Komponenty

Klasa zamontowanych komponentów ma istotne znaczenie. Wyższy model przerzutek i hamulców przekłada się na efektywność jazdy. Hamulce z kolei dopasowujemy do terenu, w jakim planujemy się poruszać. Na miejskich trasach sprawdzą się idealnie V-Break, podczas gdy do ekstremalnych tras polecane są hamulce hydrauliczne.

  • Zawieszenie

Rowery miejskie zazwyczaj wyposażone są w przedni amortyzator, natomiast bardziej zaawansowane modele do ekstremalnej jazdy posiadają amortyzację zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Czy warto kupić rower elektryczny?

Rower elektryczny, jak każde rozwiązanie, ma swoje plusy i minusy. Do najważniejszych atutów zalicza się bezwysiłkowa jazda, dzięki której można wykorzystać rower na przykład do codziennych dojazdów do pracy. Koszty eksploatacji są niskie, a korzystanie przyjazne dla środowiska.

Artykuł sponsorowany

Redakcja e-metro