Korzyści z picia wody – jak woda wpływa na zdrowie?

Wiele osób zapomina o tym, że dziennie powinniśmy spożywać kilka litrów wody. Nie każdy wie, że jest to podstawą dobrego samopoczucia, a także prawidłowej pracy organizmu. Ciekawym jest, że wystarczy utracić 1/5 wody znajdującej się w organizmie, aby doszło do poważnego w skutkach odwodnienia. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji specjalne aplikacje przypominające o spożywaniu płynów – to świetna opcja dla zapominalskich. Zastanawiasz się, jakie są najważniejsze korzyści z picia wody? Opisano je poniżej.

Eliminacja toksyn

Toksyny zalegające w naszym organizmie wywołują szereg niepożądanych dolegliwości, a nawet chorób. Woda wspomaga ich skuteczną eliminację – oczywiście wyłącznie wtedy, gdy jest ona spożywana systematycznie oraz w odpowiednich ilościach. Dostatecznie nawodniony organizm poradzi sobie z efektywnym wydalaniem szkodliwych substancji. Niesie to niemal natychmiastowe skutki – praca narządów wewnętrznych zostaje usprawniona, a my czujemy się o wiele lepiej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znikną męczące dolegliwości niewiadomego pochodzenia np. zawroty głowy, nudności, bóle żołądka.

Usprawnienie przemiany materii

Powolna przemiana materii to problem, który jest bardzo często ignorowany. Czujemy się ociężali, a zarazem zmęczeni. Mogą pojawić się wzdęcia, gazy, bolesne skurcze jelit. Nie można również zapomnieć o nadmiernym gromadzeniu tkanki tłuszczowej. Prowadzi to do niekontrolowanego wzrostu masy ciała. Każdy dietetyk przyzna, że woda jest podstawą do tego, aby usprawnić procesy trawienne, a tym samym doprowadzić do spadku wagi.

Nawilżenie i ujędrnienie skóry

Dla niektórych może być niespodzianką fakt, że woda dobroczynnie wpływa również na urodę. Mogłoby się wydawać, że na wygląd zewnętrzny skóry wpływają głównie stosowane kosmetyki oraz przeprowadzane zabiegi, jednak nie jest to prawdą. Bardzo ważną rolę odgrywa nawadnianie „od wewnątrz”. Chroni przed utratą elastyczności oraz jędrności, dzięki czemu znacznie dłużej możemy prezentować się młodo i promiennie.

Dobroczynny wpływ na pracę mózgu

Nie możemy czuć się dobrze, jeśli nie wypijamy optymalnej ilości wody. Okazuje się, że negatywnie oddziałuje to również na sprawność umysłową. Spadek koncentracji osłabia zdolność do przyswajania nowych informacji. Tracimy bystrość umysłu, przez co nawet proste zadania mogą stać się dla nas ogromnym wyzwaniem. Właśnie dlatego osoby intensywnie się uczące, czy też pracujące umysłowo zawsze powinny posiadać w pobliżu szklankę wody. To sprawdzony sposób na to, aby dodać sobie energii, gdy już nie mamy motywacji do działania.

Ochrona przed chorobami nerek

Układ moczowy nie może pracować prawidłowo, jeśli wypijamy zbyt mało płynów. Warto mieć świadomość, że zwiększa to ryzyko rozwoju bakterii, co może skutkować np. zapaleniem pęcherza, czy też nerek. Jak już wspomniano, woda wspomaga eliminację toksyn oraz innych drobnoustrojów zakłócających prawidłową pracę narządów wewnętrznych.

Poprawa elastyczności stawów

Kolejną zaletą picia wody jest redukcja dolegliwości bólowych związanych z pracą stawów. Ruchome połączenia kości są narażone na utratę mobilności, co wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami. Stany zapalne są zwykle wynikiem niezdrowego trybu życia np. zbyt małej ilości ruchu lub treningów stanowiących przesadne obciążenie dla organizmu. Woda poprawia elastyczność stawów, co chroni przed kontuzjami. Wspomaga również proces leczenia – wysoki stopień nawodnienia przyspiesza ten proces.

Mniejsze ryzyko utraty ciąży

Kobiety w ciąży w sposób szczególny powinny dbać o to, aby spożywać wystarczającą ilość płynów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie woda odpowiada za utrzymanie środowiska sprzyjającego rozwojowi płodu. Warto również wziąć pod uwagę, że w początkowych miesiącach ciąży mogą pojawić się wymioty, które grożą odwodnieniem. Jest to czas, kiedy ryzyko utraty ciąży znajduje się na wysokim poziomie. Pomimo braku chęci do spożywania płynów nie należy z nich rezygnować dla dobra nienarodzonego dziecka.

Redakcja e-metro