E-Metro

blog ogólnotematyczny

Budownictwo i wnętrza

Mała garderoba w sypialni – jak ją urządzić?

Wiele pań marzy o wydzielonej przestrzeni, w której będzie mogło przechowywać ubrania i swobodnie je przymierzać. Niektórym panom również na tym zależy, ale jest ich znacznie mniej niż kobiety. Niestety nie w każdym domu i mieszkaniu jest możliwość przeznaczenia osobnego pomieszczenia na garderobę, więc czasem trzeba trochę pokombinować. Najlepszym pomysłem będzie mała garderoba w sypialni, która zabierze trochę przestrzeni z podstawowego pomieszczenia.

Zalety posiadania garderoby

Zanim zabierzemy się do projektowania garderoby, warto zrozumieć, ile zalet ma to rozwiązanie (ta wiedza przyda nam się szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy argumentów na przekonanie kogoś do tego pomysłu). Oddzielona garderoba ułatwia zachowanie porządku – wyjmujemy i przymierzamy ubrania właśnie w tej przestrzeni, więc nie roznosimy ich po całym mieszkaniu. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie utrzymać porządku w garderobie, lecz jednocześnie potrafimy odnaleźć się w takim bałaganie, możemy po prostu zamknąć drzwi lub przesunąć zasłonkę i nikt nie będzie wiedział o nieporządku. Zamontowanie w garderobie lustra i następnie zamknięcie się w niej, sprawi, że już nikogo nie będziemy denerwować zbyt długim przeglądaniem się w lustrze w łazience czy innym pomieszczeniu.

Jak oddzielić garderobę od sypialni?

Garderoba za zasłoną

Jeżeli w pokoju mamy jakąś wnękę, wówczas spokojnie można oddzielić ją od reszty pomieszczenia zasłoną, którą należy dopasować do koloru ścian. Sprawi to, że garderoba nie będzie rzucać się w oczy, a pomieszczenie nie zmniejszy się jakoś diametralnie. Jeżeli nie mamy wnęki, wówczas można po prostu oddzielić tylną część sypialni zasłoną.

Garderoba za ścianką działową

Zamiast zasłony, która niektórym osobom może wydawać się nieestetyczna, można zdecydować się na ściankę działkową. Wówczas jednak jest to już decyzja niemal nieodwracalna. Kartonowo-gipsowa ścianka może być pełna lub częściowa. W tym drugim przypadku nie sięga do sufitu, więc optycznie nie wpływa tak drastycznie na wielkość sypialni. Ścianka może sięgać od ściany do ściany, a wówczas muszą znaleźć się w niej klasyczne drzwi, lub może być trochę krótsza i albo niezamykana, albo z drzwiami przesuwnymi.

Garderoba w szafie

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, nie jest to wcale zły pomysł. Chodzi bowiem o szafę z drzwiami przesuwnymi, za którą może być ukryte pomieszczenie z meblami wykonanymi na wymiar. Przestrzeń między frontem szafy a meblami może być niewielka, dzięki czemu oszczędzimy miejsce w sypialni, a jednocześnie zyskamy przestrzeń dla ubrań.

Jak urządzić małą garderobę w sypialni?

Wiele zależy od tego, na jaki wariant się zdecydujemy. Ostatni będzie wymagać mebli na wymiar, ale w pozostałych nie powinno być tyle problemów.

Najpierw trzeba się zastanowić, ile i jakie mamy ubrania. Jeżeli mamy wiele płaszczów i koszul, wówczas prawdopodobnie przydadzą nam się dwa drążki. Jeden (ten dla płaszczy) można powiesić wyżej i nieco głębiej niż ten dla koszul. Pozwoli to zaoszczędzić trochę przestrzeni.

Należy również zdecydować, czy przydadzą nam się szuflady, ile ich potrzebujemy i jaka powinna być głębokość.Warto bowiem pamiętać, że bieliznę można umieścić w drucianym koszu, który może być jednym z wielu znajdujących się na specjalnym stojaku. W ten sposób unikniemy zbyt wielu płytkich szuflad, które często okazują się bezużyteczne. Półki najlepiej przykręcać osobno, dzięki czemu będziemy mieć kontrolę nad odległościami między nimi.

Warto już na początku pomyśleć, w którym miejscu chcemy umieścić lustro – najtrudniejsze może być to w garderobie z zasłoną, ponieważ odpada nam tutaj jedna ze ścian. Lepiej będzie umieścić je na węższej ścianie, dzięki czemu można będzie przeglądać się również z drugiego końca garderoby, a nie tylko z odległości pół metra. Najlepiej zainwestować w wysokie lustro. Jeżeli nasza szafa jest zamykana drzwiami przesuwnymi, wówczas to właśnie na nich można umieścić lustro.

Niemniej istotne jest oświetlenie. Jeżeli będzie zbyt słabe, wówczas lustro w garderobie stanie się niemal bezużyteczne. Z tego powodu można zdecydować się na podświetlany wariant lub umieścić lampkę nad nim (najlepiej, żeby można było ją lekko odginać). Nie powinna być to jednak jedyna lampa w garderobie.

1 KOMENTARZ

  1. Ścianę działową można szybko i łatwo zmontować z paneli ażurowych, bez problemu można ją także zdemontować. Tego typu panele można znaleźć w naszym sklepie deezi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *