Mała garderoba w sypialni – jak ją urządzić?

Wiele pań marzy o wydzielonej przestrzeni, w której będzie mogło przechowywać ubrania i swobodnie je przymierzać. Niektórym panom również na tym zależy, ale jest ich znacznie mniej niż kobiety. Niestety nie w każdym domu i mieszkaniu jest możliwość przeznaczenia osobnego pomieszczenia na garderobę, więc czasem trzeba trochę pokombinować. Najlepszym pomysłem będzie mała garderoba w sypialni, która zabierze trochę przestrzeni z podstawowego pomieszczenia.

Zalety posiadania garderoby

Zanim zabierzemy się do projektowania garderoby, warto zrozumieć, ile zalet ma to rozwiązanie. Ta wiedza przyda nam się szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy argumentów na przekonanie kogoś do tego pomysłu. Oddzielona garderoba ułatwia zachowanie porządku – wyjmujemy i przymierzamy ubrania właśnie w tej przestrzeni, więc nie roznosimy ich po całym mieszkaniu. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie utrzymać porządku w garderobie, możemy po prostu zamknąć drzwi lub przesunąć zasłonkę. Nikt nie będzie wiedział o nieporządku, jednak my sami musimy potrafić się w nim odnaleźć. Zamontowanie w garderobie lustra umożliwi nam wygodne przymierzanie stylizacji. Możemy spędzić w garderobie tyle czasu, ile potrzebujemy. Nikomu nie przeszkadzamy i nie wchodzimy w drogę! Im więcej luster w domu, tym lepiej!

Jak oddzielić garderobę od sypialni?

Mała garderoba za zasłoną

Jeżeli w pokoju mamy jakąś wnękę, to można oddzielić ją od reszty pomieszczenia zasłoną, którą należy dopasować do koloru ścian. Sprawi to, że garderoba nie będzie rzucać się w oczy, a pomieszczenie nie zmniejszy się jakoś diametralnie. Jeżeli nie mamy wnęki, wówczas można po prostu oddzielić tylną część sypialni zasłoną.

Mała garderoba za ścianką działową

Zamiast zasłony, która niektórym osobom może wydawać się nieestetyczna, można zdecydować się na ściankę działkową. Wówczas jednak jest to już decyzja niemal nieodwracalna. Kartonowo-gipsowa ścianka może być pełna lub częściowa. W tym drugim przypadku nie sięga do sufitu, więc optycznie nie wpływa tak drastycznie na wielkość sypialni. Ścianka może sięgać od ściany do ściany, a wówczas muszą znaleźć się w niej klasyczne drzwi. Może być też trochę krótsza i albo niezamykana, albo z drzwiami przesuwnymi.

Mała garderoba w szafie

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, nie jest to wcale zły pomysł. Chodzi bowiem o szafę z drzwiami przesuwnymi, za którą może być ukryte pomieszczenie z meblami wykonanymi na wymiar. Przestrzeń między frontem szafy a meblami może być niewielka. Dzięki temu oszczędzimy miejsce w sypialni, a jednocześnie zyskamy przestrzeń dla ubrań.

Jak urządzić małą garderobę w sypialni?

Wiele zależy od tego, na jaki wariant się zdecydujemy. Ostatni będzie wymagać mebli na wymiar, ale w pozostałych nie powinno być tyle problemów. Warto przy organizacji garderoby stawiać na tanie, ale praktyczne rozwiązania. W końcu pomieszczenie to pozostaje do użytku wyłącznie dla nas samych. Nie jest ono reprezentacyjne. Mała garderoba może więc być urządzona taniej, ale z pomysłem i praktycznie. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy na organizację reszty domu!

Najpierw trzeba się zastanowić, ile i jakie mamy ubrania. Jeżeli mamy wiele płaszczów i koszul, wówczas prawdopodobnie przydadzą nam się dwa drążki. Jeden (ten dla płaszczy) można powiesić wyżej i nieco głębiej niż ten dla koszul. Pozwoli to zaoszczędzić trochę przestrzeni. Warto postawić na minimalizm. Wybierz więc jedynie potrzebne elementy do garderoby. Oczywiście, ma być to miejsce, w którym czujesz się dobrze i komfortowo. Jednak nie potrzeba tu zbędnych dodatków. Najlepiej wykorzystać w pełni przestrzeń, aby móc przechowywać tu jak najwięcej rzeczy.

mała garderoba w sypialni

Należy również zdecydować, czy przydadzą nam się szuflady, ile ich potrzebujemy i jaka powinna być głębokość. Warto bowiem pamiętać, że bieliznę można umieścić w drucianym koszu, który może być jednym z wielu znajdujących się na specjalnym stojaku. W ten sposób unikniemy zbyt wielu płytkich szuflad, które często okazują się bezużyteczne. Półki najlepiej przykręcać osobno, dzięki czemu będziemy mieć kontrolę nad odległościami między nimi.

Sprawdź ciekawe rozwiązanie do zastosowania w małej garderobie, czyli podwieszany sufit.

Mała garderoba a zagospodarowanie przestrzeni

Warto już na początku pomyśleć, w którym miejscu chcemy umieścić lustro – najtrudniejsze może być to w garderobie z zasłoną, ponieważ odpada nam tutaj jedna ze ścian. Lepiej będzie umieścić je na węższej ścianie, dzięki czemu można będzie przeglądać się również z drugiego końca garderoby, a nie tylko z odległości pół metra. Najlepiej zainwestować w wysokie lustro. Jeżeli nasza szafa jest zamykana drzwiami przesuwnymi, wówczas to właśnie na nich można umieścić lustro.

Niemniej istotne jest oświetlenie. Jeżeli będzie zbyt słabe, wówczas lustro w garderobie stanie się niemal bezużyteczne. Z tego powodu można zdecydować się na podświetlany wariant lub umieścić lampkę nad nim (najlepiej, żeby można było ją lekko odginać). Nie powinna być to jednak jedyna lampa w garderobie.

Redakcja e-metro