E-Metro

blog ogólnotematyczny

Budownictwo i wnętrza

Minimalizm w domu – ciekawe aranżacje

Obecnie wiele stylów aranżacji wnętrz jest modnych, a jeden z nich stanowi minimalizm. To pojęcie z pewnością znane jest dużej grupie osób, jednak nie każdy wie, jak właściwie wygląda minimalistycznie urządzone pomieszczenie. Właśnie z tego powodu mylnie postrzegany jest jako styl laboratoryjny. Minimalizm w domu to coś znacznie ciekawszego.

Korzenie minimalizmu jako stylu w architekturze

Minimalizm bazuje na filozofii zen będącej jednym z nurtów buddyzmu. Zgodnie z nią dąży do spokoju i harmonii. Jako kierunek w architekturze minimalizm rozwinął się pół wieku temu w Japonii.

Czym charakteryzuje się minimalizm?

Nikogo nie zdziwi, że minimalizm opiera się na oszczędności kolorów oraz form. Nie znajdzie się tutaj mebli z ozdobnikami o zawiłych kształtach. Nie będzie tutaj łuków czy fal, lecz geometryczne bryły. W minimalizmie nie ma koronek, figurek czy innych niefunkcjonalnych dodatków. Najważniejszą zasadą jest fraza: „im mniej, tym lepiej”.

Czy minimalizm jest dla wszystkich?

Najtrudniejsze w aranżacji takiego wnętrza jest utrzymanie swoistej dyscypliny, ponieważ sam styl nie jest wymagający, jeśli chodzi o rozmiary pomieszczenia. Minimalizm bazuje na porządku, więc będziemy musieli unikać zagracania wnętrza, co czasem dzieje się niemal bez naszej woli. Jeżeli jednak jesteś osobą, która nie lubi zbędnych dodatków i dba o porządek, wówczas taka aranżacja będzie idealna.

Jak stworzyć minimalistyczne wnętrze?

Minimalizm to prostota i takie też powinny być meble. Należy unikać wszelkich ozdobników i dziwnych kształtów. Krawędzie powinny być proste. W przypadku zdecydowania się na drewniane meble, powinno się wybrać te, które mają gładkie powierzchnie, a zwoje nie są wyraziste. Najlepiej, gdyby meble dzięki swojej prostocie były ponadczasowe. Jednocześnie nie należy zapychać wnętrz dużą ilością mebli – ma być ich tyle, by dało się pomieścić nasze rzeczy. Trzeba również unikać ciężkich kanap, łóżek czy foteli – lepiej zdecydować się na bardziej smukłe i eleganckie modele, które będą spójne z prostymi meblami.

Bardzo istotne są również ściany i podłogi. Poczucie porządku pomogą utrzymać ściany pomalowane na chłodne odcienie. Mogą być to zarówno szarości, jak i chłodne nienachalne pastele. Dopuszczalne jest również wymalowanie czarno-białej szachownicy. Na podłogę najlepiej sprawdzą się duże kafle lub panele, a każdy z tych materiałów powinien być gładki i pozbawiony wzorów. Z uwagi na prostotę mebli oraz oszczędność dodatków, można zdecydować się na podłogę w ciemnym kolorze. Należy również pamiętać, że styl minimalistyczny wyklucza dywany.

Kolejną zasadą minimalizmu jest to, że każdy detal ma znaczenie. Nie dotyczy to tylko dodatków, ale również kolorów mebli czy poduszek – one tak samo, jak ściany powinny być jasne lub pastelowe, chyba że chcemy stworzyć kontrast (np. biała ściana w połączeniu z grafitową kanapą). Jeżeli jednak chodzi o dodatki – nie trzeba wyeliminować ich w stu procentach. Można zostawić kilka, które nadadzą minimalistycznemu wnętrzu nieco więcej charakteru, jednak trzeba zrobić to z głową. Nie powinny być to losowe dodatki, muszą mieć znaczenie, ponieważ minimalizm je wyeksponuje. Może być to nowoczesny obraz, nietypowa tkanina lub doniczka z rośliną. Dobrym ozdobnikiem będzie duża i nietypowa, lecz pasująca do wnętrza lampa.

Należy również pamiętać o tym, że w minimalizmie liczy się efekt końcowy, a nie każdy element osobno. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, by wszystko do siebie pasowało. W innym wypadku nie uzyska się pożądanego porządku i spokoju. Elementy wnętrza muszą być spójne.

Wykorzystane we wnętrzu materiały powinny być wysokiej jakości, co zapewni im ponadczasowość. W minimalizmie sprawdzi się ekologiczna skóra, beton, drewno, stal, a także plastik. Ciekawym pomysłem będzie pomalowanie trzech ścian na szaro oraz zastosowanie betonu architektonicznego na czwartej. Nie wprowadzi to bałaganu, a nada wnętrzu charakteru i usunie ewentualny niedosyt spowodowany brakiem zagracających wnętrze figurek i dywanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *